Základné informácie
Výchovný poradca - ZŠ Rudolfa Jašíka, Obuvnícka 432/23, Partizánske
Kto: Mgr. Drahomíra Hrkotáčová
Kde: pracovňa v prístavbe vedľa školskej jedálne
Kedy:· Štvrtok 9,00 - 9,45 hod.
· Iný čas - po dohode
E-mail: drahuska.h@centrum.skZÁKLADNÉ INFORMÁCIE:
- činnosť VP je zameraná na riešenie výchovno-vzdelávacích problémov žiakov
- výchovno-vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s triednymi učiteľmi, vedením školy, psychológmi, pedagogicko-psychologickou poradňou, špeciálnym pedagógom.
- v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský servis pre rodičov a žiakov:
- informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ.
- usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu.
- poinformuje o povolaniach, ktoré poznáte a ktoré nepoznáte
- umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ, organizuje žiakom besedy, zabezpečuje účasť na prezentáciách stredných škôl (tzv. Deň otvorených dverí)
- podieľa sa na realizácii prevencie sociálno-patologických javov mládeže
(pozri stránky: www.prevenciasikanovania.sk, www.bezpecnenainternete.sk,www.hoax.cz)
INFORMÁCIE SÚVISIACE S PROFESIJNOU ORIENTÁCIOU MÔŽETE ZÍSKAŤ NA INTERNETOVÝCH STRÁNKACH
- www.svslm.sk, SŠ v Trenčíne a ZA kraji (plán, naplnenosť, dĺžka štúdia, profilové predmety)
- www.strednaskola.sk, SŠ na Slovensku (študijné, učebné odbory, adresy, kontakt)
- www.povolania.eu, Dotazník záujmov, dotazník zručnosti
- www.istp.sk
- www.svetprace.sk
- www.infovek.sk
- www.kamposkole.sk
- www.pohnitesvetom.sk
- www.vasaeuropa.sk
- www.skoly-info.sk
Jedna z kľúčových úloh výchovného poradcu je profesijná orientácia žiakov na SŠ - začína sa v máji stretnutím so žiakmi 8. ročníkov - oboznámenie, vyplnenie vstupných údajov a výber školy.
Do konca júna sa vstupné údaje odošlú do výpočtového strediska v Liptovskom Mikuláši.Pokračuje sa v 9. ročníku, kde od začiatku roku monitorujeme záujem žiakov na SŠ.
V mesiacoch november a február sa posielajú nové zbery záujmov žiakov o stredné školy do výpočtového strediska v Liptovskom Mikuláši.
Rodičia spolu so žiakmi môžu pre ľahšie rozhodovanie navštíviť Deň otvorených dverí na príslušnej strednej škole.
Pre ľahšie rozhodnutie pozýva naša škola zástupcov okolitých stredných škôl - termín: december- január.
V apríli sa po potvrdení prihlášky žiakom, rodičom, lekárom a riaditeľom školy posiela na príslušnú strednú školu.
Na prihlášku sa uvádza prospech žiaka: koncoročné - 6., 7., 8., polročné 9. a výsledky Testovania 9.
Rady deviatakom:
- Porozprávaj sa s rodičmi alebo dospelými, ktorým dôveruješ. Mama a otec sú tí, ktorým najviac záleží na tom, aby si bol/a v živote úspešný/á. Poznajú ťa najlepšie, tvoje problémy a sny. Iste máš pred sebou vzor blízkeho človeka úspešného aj v zamestnaní. Buď k nemu otvorený/á, zver sa so svojou nerozhodnosťou pri výbere školy.
- Obráť sa na tých, ktorí vykonávajú povolanie, ktoré ťa zaujíma. Požiadaj ich, aby ti porozprávali o kladoch, ale aj nedostatkoch profesie, ktorú vykonávajú. Prípadne ich navštív v práci a „nadýchaj sa" reálnej pracovnej atmosféry.
- Opýtaj sa na štúdium kamarátov, ktorí už chodia do „tvojej“ školy. Príď za ním, keď sa pripravuje na vyučovanie a prelistuj si v učebniciach, z ktorých sa učí.
- Navštív strednú školu s rodičom osobne a konzultuj o podmienkach štúdia na nej s jej výchovným poradcom. V prípade, že patríš k tým, ktorí potrebujú pri štúdiu z rôznych dôvodov individuálny prístup zo strany pedagógov, je nevyhnutné o tom hovoriť, aby sa predišlo mnohým problémom. Nezabudni na to. Je to veľmi dôležité.
- Využi možnosť zúčastniť sa tzv. náborových akcií, ktoré každoročne pripravujú stredné školy, ako je Deň otvorených dverí alebo účasť na Burze informácií, ktorú každoročne realizuje Úrad práce sociálnych vecí a rodiny.
- Využi obsažný informačný zdroj, ktorý poskytuje internet, web stránky stredných škôl, časopisy, regionálne noviny, špeciálne publikácie a pod.
- Aktívne spolupracuj s výchovným poradcom tvojej školy, ktorý ti poskytne najprimeranejšie a najpotrebnejšie informácie potrebné k voľbe tvojho budúceho profesijného smerovania .
- Bohatým zdrojom informácií pre teba je školská nástenka, na ktorej sú uvedené dôležité materiály týkajúce sa organizácie prijímacieho konania, termíny konania skúšok, adresy škôl, rôzne letáky.
- Poinformuj rodičov o možnosti požiadať o kvalifikovanú pomoc a radu v centre pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie. Informáciu o tejto možnosti dostanú tvoji rodičia aj u výchovného poradcu školy.
- Zamysli sa nad nasledujúcimi otázkami:
- KTO SI? Aké sú tvoje silné a slabé stránky? Ako ti to ide v škole? Čo ťa baví? Čo je pre teba dôležité? Aké sú tvoje túžby, predstavy a očakávania? Akú prácu by si chcel robiť?
- Aké povolania sa ti páčia?
- Zváž, ktorá práca je v súlade s tvojou sebaúctou. Nezabudni, že kľúč k šťastiu a k úspechu môžeš nájsť len v sebe samom. Tým kľúčom sú tvoje záujmy, schopnosti a ciele, predstavy a túžby, odvaha a vôľa zdolávať prekážky a tešiť sa z dosiahnutých úspechov.
„Naša rýchla a na informáciách založená spoločnosť veľmi skôr potrebuje ľudí, ktorí vedia, ako hľadať fakty, než sa ich učili naspamäť, a ktorí vedia ako sa kreatívne vysporiadať so zmenami. Tieto veci sa nenaučíte v škole.”
– WendyPriesnitz