Školská zrelosť
Jednou z najvýznamnejších udalostí v živote dieťaťa je nástup do 1. triedy základnej školy. Pre dieťa je to prirodzený prechod z obdobia hier do školského života plného zmien a povinností. Toto veľmi dôležité, časovo, ale i emocionálne náročné obdobie veľmi výrazne zasiahne a ovplyvní chod celej rodiny. V našej škole sa snažíme urobiť maximum pre to, aby bol nástup detí do školy radostný a bez veľkých komplikácií.V bezpečnej adaptácii na školské prostredie pomáhajú deťom najmä kvalifikovaní pedagógovia, vychovávatelia, asistenti a školská psychologička.
Základná škola predstavuje pre každé dieťa prostredie, kde sa prezentuje svojim výkonom a preto je potrebné, aby do 1. triedy vstupovalo pripravené a dostatočne zrelé.
Školská zrelosť, čo to vlastne znamená ?
Dieťa je pripravené po viacerých stránkach, aby bolo schopné čeliť náporu nových vedomostí, návykov, zručností, ale aj novým emóciám, či aby sa dokázalo úspešne začleniť do kolektívu a sociálne sa rozvíjalo.
Kritéria školskej zrelosti:
- Vek dieťaťa – priemerný vek pripravenosti na ZŠ je 6,5 roka (respektíve ak dieťa k 31.8. dovŕšilo 6 rokov. Všeobecne však platí, že u dievčat narodených od júla a chlapcov od marca je vhodné posúdiť školskú zrelosť individuálne (napr. v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie alebo u klinického psychológa (Pozn. niektoré zariadenia sú súkromné, informujte sa o cene vyšetrenia vopred). Vyšetrenie školskej zrelosti pred zápisom nie je povinné, ale môžete ho s dieťaťom absolvovať, ak si nie Ste istí v týchto oblastiach:
- Ak je podozrenie na poruchu pozornosti a hyperaktivitu,
- Ak je u dieťaťa sťažená adaptácia na cudzie prostredie a cudzích ľudí, výrazná citová pripútanosť k rodičom, nesamostatnosť, hravosť,
- Ak sa dieťa narodilo v týchto mesiacoch - jún, júl, august
- Ak je mimoriadne nadané dieťa narodené v septembri, októbri, novembri a decembri, ktorému "zle vychádzajú roky" a hrozí im automatický odklad o rok,
- Ak dieťa vykazuje znížené rozumové schopnosti a mentálne postihnutia
- Ak sa u dieťaťa vyskytujú zdravotné a iné problémy (poruchy vývinu reči, slabozrakosť, nedoslýchavosť, nízky vzrast, vrodené vývinové chyby, nevyhranená pravo-ľavorukosť, deti predčasne narodené alebo s nízkou pôrodnou hmotnosťou,
- Ak chcú rodičia pomocou vyšetrenia objektívne zhodnotiť schopnosti dieťaťa (v čom vyniká a v čom je slabšie)
- Telesná zrelosť – posúdenie je v kompetencii detského lekára, ktorý zhodnotí najmä primeraný telesný vývoj, vývoj zmyslových orgánov a hrubej motoriky dieťaťa. (V súvislosti s telesnou zrelosťou sa uvádza ,,filipínska miera”. Podľa nej je dieťa pripravené na vstup do školy vtedy, ak sa pravou rukou cez hlavu dotkne svojho ucha). Avšak na základe iba telesného vývinu nie je možné posúdiť celkovú zrelosť dieťaťa . Zdravotný stav a telesná vyspelosť dieťaťa však významne ovplyvňujú jeho pripravenosť na školu.
- Mentálna zrelosť – sa najvýraznejšie prejavuje u detí v oblasti vnímania, rozumového poznávania a v kresbe. Dieťa by malo byť pripravené, aby dokázalo a zvládlo si osvojovať nové vedomosti a zručnosti. Je nutné sledovať do akej miery sú u dieťaťa rozvinuté schopnosti a zručnosti v týchto oblastiach:
- Motorika, grafomotorika a kresba – slúži ako príprava na písanie
- Zrakové, sluchové vnímanie a pamäť – slúži ako príprava na čítanie
- Vnímanie času a priestoru
- Rečový prejav a pochopenie významu reči druhých ľudí
- Matematické predstavy
- Emocionálna zrelosť – očakáva sa, že dieťa bude emocionálne stabilné, s vybudovanou odolnosťou voči frustráciám, so schopnosťou prijať a zvládnuť neúspech, ale tiež, aby sa dokázalo oddeliť od rodičov, akceptovať autoritu učiteľa a dokázalo sa adaptovať na nové prostredie školy a kolektív spolužiakov.
- Sociálna zrelosť – predpokladom je vyvinutá potreba dieťaťa stretávať sa s inými deťmi a schopnosť vedieť fungovať v skupine iných detí. Dieťa by malo byť dostatočne samostatné a do určitej miery nezávislé od rodičov. Dôležité sú aj rozvinuté schopnosti k nadväzovaniu vzájomných vzťahov s inými deťmi, k spoločnej práci a hre, k vzájomnej pomoci a k vykonávaniu zverených úloh zo strany učiteľa.
Budúci prvák by mal vedieť:
- samostatne sa obliecť a obuť, pozapínať gombíky a zaviazať šnúrky
- povedať svoje meno, priezvisko a adresu bydliska
- vymenovať členov rodiny a poznať ich prácu
- orientovať sa v okolí domu, poznať v okolí najdôležitejšie budovy
- vedieť, kde je škola , poznať cestu do školy
- osvojovať si základné pravidlá správania sa chodca v cestnej premávke
- poznať najznámejšie profesie a druhy prác dospelých, stroje a náradia
- správne vyslovovať všetky hlásky, spočítať predmety
- vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách
- porozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jej obsahu
- naučiť sa spamäti krátku básničku alebo pesničku
- poznať a pomenovať časti svojho tela, zmyslové orgány
- poznať a pomenovať bežné domáce, hospodárske a voľne žijúce zvieratá
- poznať a pomenovať najznámejšie kvety, kry, stromy, ovocie a zeleninu
- poznať znaky ročných období
- rozoznávať časové označenie častí dňa, roka a názvy dní v týždni
- správne označovať prírodné javy ( slnko, dážď, vietor,… )
- vedieť sa správať v prírode
- poznať základné farby a rozlišovať doplnkové
- kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené
- nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi
- vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej predlohy
- vedieť pomenovať bežné predmety v okolí, ich vlastnosti ( farbu, tvar, veľkosť a pod.), určiť materiál, z ktorého sú zhotovené
- orientovať sa v priestore, poznať význam slov „vpredu“, „vzadu“, „hore“, „dole“, „vpravo“, „vľavo“
Dôležité maličkosti
Neverili by ste, aké sú pre zdravie, spolužitie i pre učenie v škole dôležité „maličkosti“, akými sú základné hygienické návyky a návyky slušného správanie. Urobte si malý test o svojom dieťati, v ktorom pre seba odpovedzte má(vie), musím mu pripomínať, nemá(nevie)…
- návyky, ktoré súvisia s telesnými potrebami ( utieranie nosa, močenie, vyprázdňovanie)?
- návyky umývania rúk, tváre, krku, uší, čistenia zubov, česania vlasov, používania vreckovky, obliekania, obúvania, jedenia ?
- správne držanie tela pri chôdzi, sedení ?
- nepije studenú vodu rozhorúčené, neje neumyté ovocie, nesadá na chladnú zem, nestrká veci do úst, nevŕta si v nose, nehrá sa s ostrými a nebezpečnými predmetmi, hlási sa na potrebu ?
- necmúľa prsty, neobhrýza si nechty, nehrbí sa ?
- ukladá si veci na miesto, udržiava ich v poriadku, neruší poriadok iných ?
- dbá o svoj vzhľad, čistotu a účes ?
- vie sa ospravedlniť, poprosiť, poďakovať, správať sa zdvorilo, správne oslovovať dospelých, neodvrávať ?
- vie sa správať pri stole, na ulici, hlásiť sa o slovo, pozerať pri rozhovore do očí a pomáhať slabším a mladším ?
- vie dbať o svoju bezpečnosť na ceste do školy ?
- vydrží pri činnosti 15 – 20 minút ?
- začatú prácu alebo hru dokončí a neodbieha ?
- na nové prostredie a osoby reaguje bez väčších problémov ?
- nie je medzi deťmi bojazlivé a plačlivé ?
- nie je agresívne ?
Väčšinu návykov musíme stále upevňovať tak, že vyžadujeme, aby ich dieťa dodržiavalo. Najväčšiu trpezlivosť vyžaduje odstrániť nejaký zlozvyk…