Milí rodičia, spísala som pre Vás sľúbený článok z našej 1. BESEDY SO ŠKOLSKOU PSYCHOLOGIČKOU. Verím, že v článku nájdete užitočné tipy pre Vaše dieťa/Vaše deti. O termíne ďalšej besedy Vás budeme informovať čoskoro.
Mnohí snaživí rodičia si kladú otázku: Čo môžu urobiť pre to, aby sa ich dieťaťu v škole a celkovo v živote darilo? Ak sa vo výchove používajú určité metódy, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že postupne sa z detí stanú spokojní, cieľavedomí, aktívni a tvoriví ľudia. Z výsledkov mnohých odborných štúdií vyplýva, že namiesto finančného zabezpečenia a materiálnych vecí práve to, čo pozitívne robí rodina, je dôležitejšie pre úspech detí v škole, ako plná peňaženka alebo vzdelanie rodičov. Deťom, ktorých rodičia sa zapájajú do školských aktivít a zaujímajú sa celkovo o školu, sa viac darí a radi do nej dokonca chodia. Ďalej v článku som spísala oblasti, ktoré je vhodné u detí rozvíjať a podporovať:
- Rozvoj emocionálnych zručností
Emocionálne zrelé dieťa dokáže ovládať svoje impulzívne reakcie - je emocionálne stabilné. Dôležité je, aby sme dieťaťu pomohli spoznať svoje emócie, aby ich dokázalo rozlišovať, orientovať sa v rôznych emóciách - čo pre neho prežívaná emócia znamená a ako môže emócie prijateľne prejaviť. Dieťa by sa malo postupne naučiť vedome riadiť svoje myšlienky, správanie a emócií. Dieťa by malo byť schopné zastaviť sa, porozmýšľať a až potom konať. V neposlednom rade je dôležitý aj jeho pozitívny vzťah k povinnostiam, predovšetkým školským povinnostiam.
Pomôcka pre rodičov: Rozhovor o rôznych situáciách, kedy dieťa cítilo rôzne emócie, obrázky ľudí s rôznymi emóciami, spoločenské hry, knižky o emóciách primerané veku.
- Rozvoj sociálnych zručností a podpora zdravých vzťahov
Dieťa je vhodné naučiť, aby bolo schopné vyjadriť svoje vlastné potreby, názory, aby dokázalo byť ohľaduplné voči druhým a chápať okolnosti z perspektívy ostatných ľudí, ďalej aby vedelo rozpoznať vhodné a nevhodné správanie v obvyklých situáciách, aby si uvedomovalo zodpovednosť za vlastné konanie ako aj jeho následky. Dieťa, ktoré je vedené aj týmto smerom, dokáže urobiť osobné a sociálne rozhodnutia. Takéto dieťa má pozitívny prístup k sebe samému, je v ňom viac sebestačnosti, vytrvalosti, empatie a má v živote nejaký cieľ. Celkove je možné u takto vedených detí pozorovať pozitívnejšie sociálne správanie a vzťahy s rovesníkmi a dospelými, má menej problémov so správaním, či lepšiu dochádzku a známky. Z dlhodobého hľadiska majú tieto deti väčšiu šancu na vytvorenie dobrého rodinného zázemia, majú lepšie mentálne zdravie či aktívne občianstvo.
Pomôcka pre rodičov: Úcte by sa malo dieťa učiť už v ranom veku. Ak chcete, aby vás dieťa rešpektovalo, musia existovať pevné pravidlá, od ktorých sa očakáva, že ich bude dodržiavať. Dajte jasne vedieť, čo budete a nebudete tolerovať. Ak sa dieťa naučí, že odvrávať nie je dovolené, budete to vnímať ako samozrejmosť. Pre každé dieťa je dôležité, aby rodičia boli dobrým vzorom v tom, ako sa správajú k druhým ľuďom. V oblasti vzťahov dieťa napodobňuje svojich rodičov. Pozoruje, ako rodičia spolu komunikujú, riešia problémy, ako sa k sebe správajú. Tieto formy správania potom prenáša do svojho života. Mnohí dospelí ľudia majú celý život problémy vo vzťahoch práve preto, lebo nikdy nezažili nič pozitívne v tomto smere ako malé deti. Ukazuje sa tiež, že deti, ktoré majú dobré vzťahy s rodičmi, sa neboja chýb, sú odhodlané viac riskovať a v škole sa cítia sebavedomejšie. Základom je úprimná komunikácia, vyjadrovanie emócií a tiež to, že si na dieťa nájdete čas, aj keď ste mimoriadne vyťažení.
- Dôslednosť, zodpovednosť a plnenie povinností
Ak je dieťa zapojené do domácich prác a rodinných aktivít (príprava oslavy, pomoc pri príprave večere, atď.), rozvíja sa u neho spolupráca a pracovitosť. Niektorí rodičia majú vo zvyku rozdeliť domáce povinnosti medzi všetkých členov rodiny bez ohľadu na vek. Ak dieťa pochopí svoju hodnotu, napríklad aj cez pomoc rodine a v domácnosti, bude sa na život pozerať inak. Takéto dieťa vie v škole spolupracovať so spolužiakmi, vie sa vcítiť do iných, dokáže pomôcť a vie, čo je zodpovednosť.
Pomôcka pre rodičov: Ak rodičia niečo očakávajú od svojich detí, je vysoko pravdepodobné, že to deti aj splnia. Zadajte svojim deťom konkrétne úlohy, ktoré majú počas týždňa splniť a dbajte dôsledne na to, či boli úlohy splnené. Ak sa tak stane, neváhajte im poďakovať za pomoc a oceniť ich. Zároveň nezabúdajte na to, že deťom treba dávať úlohy primerané ich veku, aby mali možnosť uspieť a posilňovať svoje sebavedomie.
- Oceňovanie a podpora rastu
Psychológovia radia podporovať deti v obľúbenej aktivite a rozvíjať u nich rastové myslenie. Teda neúspech nevidieť ako zlyhanie, ale ako odrazový mostík pre rast a rozšírenie svojich schopností. Ako vidíme, o tom, či privedieme deti k úspechu, alebo k neúspechu, rozhoduje okrem iného i to, či v nich podporujeme rastové alebo fixné myslenie. Ľudia sa v podstate od seba odlišujú spôsobom myslenia. Podstata fixného myslenia spočíva v tom, že schopnosť uspieť je vrodená – a tým pádom aj veľmi limitujúca. Buď sa zrodíme pre úspech, alebo nie. Ovplyvniť to nemôžeme. Rastové myslenie je vybudované na presvedčení, že schopnosť uspieť sa u detí rozvíja v čase a tým pádom môžu na úspechu pracovať.
Pomôcka pre rodičov: V rozhovoroch povzbudzujte dieťa, aby sa nevzdávalo, ak sa mu niečo nepodarí na prvý krát. Inšpirujte k vyskúšaní iných spôsobov a činností.
- Vysvetľovanie hodnoty vzdelania
Pomôcka pre rodičov: Dávajte najavo, že bez ohľadu na to, aká je situácia, škola je na prvom mieste. Úspešné deti majú takmer vždy za sebou rodiča, ktorý ich tlačí, aby boli všetkým, čím môžu byť. Ako náhle budú mať tieto veci zakorenené v mozgu, potom sa naučia, že škola je povinnosťou, s ktorou by sa mali popasovať. Rozprávajte sa o tom, čo mu energiu dáva, čo sú jeho talenty, ale tiež hovorte o tom, čo mu energiu berie. Vhodné je rozvíjať oblasti, v ktorých je dieťa úspešné, avšak vysvetľujte mu, že sa musí naučiť aj zručnosti, ktoré ho až tak nebavia. Dieťa je dobré v niečom preto, lebo k tomu, čo ho baví, má vytvorené emocionálne puto. Takže hlavne túto oblasť treba podporovať. Samozrejme, v rámci normy je potrebné u dieťaťa rozvíjať aj ďalšie oblasti, ktoré bude potrebovať k životu.
Úspešné deti takmer vždy majú za sebou rodičov, ktorí im pomohli vybudovať ich sebadôveru. Je ľahké byť tak frustrovaný životom, dokonca aj v mladom veku. Deti čelia tlakom, ktoré dospelí často označujú za podradné, ale v ich svete sa tieto udalosti javia ako traumatické. Ak chcete, aby vaše dieťa bolo úspešné vo všetkých aspektoch života, pomôžte mu vybudovať sebadôveru. Aj keď narazí na ťažké situácie, ak pozná zručnosti a tipy, ako ťažké chvíle prekonať, tak to určite zvládne. A keď zistí, že ak sa niečo raz podarí, dokáže to znova a bude mať pocit hrdosti.
Pomôcka pre rodičov: Poskytnutie deťom motivačné knihy alebo overené filmy na podporu sebadôvery. Vhodné je sa následne s dieťaťom porozprávať o tom čo čítalo alebo videlo.
Z výskumov vyplýva, že ak sú rodičia dlhodobo v strese, tak potom aj ich dieťa sa časom dostáva do nepohody, čo môže ovplyvniť jeho neskorší život. Tento psychologický fenomén sa nazýva emocionálna nákaza. Jej podstata spočíva v tom, že si ľudia prenášajú na seba vzájomné pocity. Výskumy ukazujú, že ak je napríklad otec šťastný/matka šťastná, jeho/jej radosť nakazí aj matku/otca a deti. Ak je smutný/smutná, prenesie sa do celej rodiny pochmúrnosť. Takže, ak je rodič vyčerpaný alebo frustrovaný, tento emocionálny stav sa môže preniesť na deti.
Pomôcka pre rodičov: Pomôžte dieťaťu nájsť a osvojiť si aktivity, ktoré mu spôsobujú radosť, pre ktorých sa dokáže zbaviť napätia a oddýchnuť si. Existujú rôzne knihy a náučné videá o nácviku relaxácie a dychových cvičení pre deti rôzneho veku.
- Čítanie kníh spolu s deťmi
Čítanie kníh predstavuje komplex pozitívnych vplyvov, ktoré pôsobia na vývoj dieťaťa. Pravidelné čítanie je dôležitou súčasťou rodičovskej výchovy. Vďaka tomu sa dieťa učí počúvať, a to je aj v ďalšom jeho živote veľmi dôležité. Psychológovia sa tiež domnievajú, že deti, ktorým rodičia čítajú knihy, sú emocionálne vyrovnanejšie a sebavedomejšie. Aktívnym počúvaním si dieťa živo predstavuje to, o čom je kniha a prežíva všetky udalosti spolu s postavami. Pri počúvaní vzrušujúceho príbehu je schopné vnímať rôzne spôsoby správania (priateľstvo, zodpovednosť, starostlivosť, súcit, ...) a tiež rozlišovať dobro a zlo.
Pomôcka pre rodičov: Dovoľte dieťaťu vybrať si knihu, ktorá ho zaujme, resp. sa o nej rozprávalo s kamarátmi. Staršie deti môžete inšpirovať k prečítaniu príbehov o ktorých sa budete spolu rozprávať v nejakej príjemnej atmosfére.
AKÉ VLASTNOSTI A SCHOPNOSTI MAJÚ ÚSPEŠNÝ ŽIACI?
- Úspešní žiaci veria, že schopnosti možno zlepšovať.
- Úspešní žiaci lepšie rozumejú sami sebe.
- Úspešní žiaci majú radosť z poznávania a vedia, prečo sa učia.
- Úspešní žiaci majú vysoké ciele.
- Úspešní žiaci veria, že sú schopní uspieť v škole.
- Úspešní žiaci majú snahu dokončiť úlohu.
- Úspešní žiaci dokážu oddialiť uspokojenie.
- Úspešní žiaci používajú efektívne stratégie učenia.
- Úspešní žiaci sú zodpovední za seba a za svoje činy.
Vypracovala: Mgr. Lucia Dvončová – školská psychologička