Novinky

        • Deň vody v |||.B
          • Deň vody v |||.B

          • Deň vody oslávili žiaci III.B blokovým vyučovaním. Matematické úlohy museli vymyslieť pre spolužiakov a mali byť samozrejme o vode. Zo slovenského jazyka mali  za 10 minút napísať krátky text a neskôr ho ilustrovali. Súťažili s veľkou chuťou, lebo ich čakali krásne odmeny - od pána Kopála zo Západoslovenských vodárni. Tu sú ukážky víťazných prác:

            Matej:

            Chcel by som Vám povedať príbeh o jednej vodnej kvapke.Kvapka Vodulienka sa jedného dňa vybrala na výlet k vodnej priehrade neďaleko obce , ktorá sa volala Vodovo. Išla, ako zvyčajne- dolu potokom. Viezla sa na vlnách, až sa zrútila do priehrady. Bolo tam nádherne. Vodulienka sa tam hrala s loďkou. Keď sa chystala na návrat, spomenula si, že je Deň vody a tak išla navštíviť rieku Váh. Vyparila sa do vzduchu a na obláčiku odletela. Kým ju vetrík dofúkal k rieke, bola veľmi smädná. Váh ju ponúkol, nech sa napije. Vodulienka sa teda napila, poďakovala a chystala sa na odchod. Ale Váh ju poprosil: „ Nože zostaň ešte chvíľku“. Vodulienka nechápala. Prečo by mala zostať? Váh jej začal rozprávať príbeh o vode. Žblnkal, šušťal a špliechal a Vodulienka sa dobre bavila. Pozorne počúvala a oddychovala pri šumení rieky. Po chvíli, ale povedala, že už ozaj musí ísť a Váh ju pustil. Cestovala a putovala na ďalšom obláčiku, až kým neprišla domov, k rodnému prameňu. Tam, kde ju už čakali otecko a mamička. A tak si Vodulienka žila, putovala po riekach, po oblohe v obláčikoch a ani sa nenazdala a dostala sa raz až do mora.

            Miško:

            Keď som mal tri roky, boli sme na dovolenke v Chorvátsku. Chodili sme sa kúpať, ale aj na prechádzky po pláži. Nevedel som plávať, tak som nosil rukávniky. Raz sme sa na prechádzke zastavili, že sa ideme okúpať a ja som si povedal. „ Načo rukávniky v takej plytkej vode!“ Vbehol som do mora a tešil som sa z teplej vodičky. Ale prišla vlna a ponorila ma pod vodu. Vtedy som sa skoro utopil. Odvtedy viem, že morská voda je slaná.

            Dievčatám sa darili takéto veršíky:

            Anetka:

            Anička má vodu rada,

            býva kúsok od Dunaja.

            Voda, voda, vodička

            má ťa rada Anička.

             

            Janka:

            Mám ružovú sukničku,

            k tomu modrú blúzočku.

            Raz mi voda, neposeda,

            utekala z vodovoda.

            Zvolala som pomocníčkov

            priviedli si aj koníčkov.

            Našli sme tú vodičku

            a obliali Aničku.

            FOTOGALÉRIA

        • Pani knihovníčka mala v školskej knižnici opäť návštevu
          • Pani knihovníčka mala v školskej knižnici opäť návštevu

          • Žiaci z 5. B triedy na posledných hodinách literatúry hrali bábkové divadlo a nacvičili  aj vlastnú bábkovú hru Ježkove narodeniny. Rozhodli sa , že si do školskej čitárne a  knižnice  pozvú hostí- žiakov z 3. B triedy a svoju hru im aj zahrajú. Tretiakom sa hra veľmi páčila, tlieskali, aj oni skúšali ovládať  maňušky, hrať s nimi.

            Ďalšou aktivitou bola spoločná čitateľská reťaz z rozprávkových knižiek. Najskôr ako voľakedy  babička  vnúčatám  čítala Miška  Mašlániová. Karolko Tomík zase rozosmieval básňami Miroslava Válka  zo zbierky Pampulóni..Tretiaci sa tiež nedali zahanbiť a jeden po druhom  zodpovedne zreteľne  čítali Štoplíkove dobrodružstvá a pre piatakov si pripravili krásne darčeky  v podobe záložiek do kníh.

            Pani knihovníčka potom umožnila všetkým  poprezerať  si knihy v školskej knižnici,  polistovať si v nich, prednostne vypožičať.  A tých výpožičiek veru nebolo málo!

            Nebojte, ostali aj pre ďalších čitateľov. Preto- hor sa do školskej knižnice!

            Foto: pani knihovníčka  Šušoliaková

            Text: pani učiteľka Dudová

            FOTOGALÉRIA

        • Otvorená hodina pre malých predškolákov
          • Otvorená hodina pre malých predškolákov

          • 18.3.2016 k nám zavítali deti z Materskej školy na Obuvníckej ulici. Pani učiteľky prvých ročníkov im prichystali otvorenú hodinu nielen pre deti, ale aj pre rodičov malých predškolákov. Hodina bola zameraná na ukážky rôznych hravých aktivít na hodinách matematiky a slovenského jazyka. Do činnosti boli zapojené aj deti z MŠ. Malí prváci sú už plní očakávania, kedy predškolákom opätujú návštevu.

            FOTOGALÉRIA

        • Pracovné zručnosti
          • Pracovné zručnosti

          • Veril i by ste, že aj v dnešnej modernej, uponáhľanej a veľmi pohodlnej dobe sa ešte chce deťom pracovať? Tak „naozajsky“, manuálne, zručne stručne a pracovito? Na vyučovacej hodine Svet práce a technika si piataci z triedy 5.A v školskej dielni vyskúšali, ako sa píli pílkou, ako sa obrusuje rašpľou a ako sa opiluje pilníkom a vyrobili, pre niektorých  prvé, vlastné majstrovské výrobky z plexiskla - prívesky na kľúče.  Ukázali nielen svoje „kutilovské“ zručnosti, ale aj úspešné záhradkárske pestovanie. Jarné obdobie nás vábi do záhradky a von. Lenže piataci dokázali, že siať sa dá aj v priestoroch triedy. Jednoduchý výsev žeruchy siatej si experimentálne vyskúšali do navlhčenej vaty v plastovej miske. Poctivým  zalievaním sa o necelý týždeň dočkali zelenej vňaťky žeruchy, ktorá výborne dochutí  rôzne polievky, zemiaky aj chlebík s nátierkou.

            Deviataci, skúsení  starší žiaci z 9.B, ktorí si onedlho vyberú svoju budúcu profesiu predviedli, že sa už vedia dokonale zvŕtať v kuchyni a varenie im je známa činnosť. Opäť na jednej vyučovacej hodine za 45 minút ukázali, že hladom trpieť nemusia. Upiekli  si v školskej kuchynke chutnú pizzu a pripravili dezert vanilkový puding s piškótami. Samozrejmosťou pre nich bolo aj umytie  riadov, vyčistenie sporáka a upratanie kuchynky.

            „Ostatným odkazujú: od namáhavého učenia sa najlepšie odreagujete  zmenou činnosti, ktorá je tvorivá a prospešná. A navyše všetky naučené zručnosti  a skúsenosti si ponesiete so sebou do života.“

            Text a foto : p.u. Talárová                                                                                                             

            FOTOGALÉRIA

        • Deň sv. Patrika
          • Deň sv. Patrika

          • 17. marec je v írskom kalendári veľmi významný deň.  Tento sviatok, ktorý má korene v Írsku sa začal oslavovať aj v iných anglicky hovoriacich krajinách.  Ľudia sa zhromažďujú v davoch  na námestiach, oslavujú, tancujú, pijú, jedia a spoločne si pripomínajú patróna Írska, sv. Patrika. Každý je oblečený v zelenom, na kabáte má pripnutý zväzok trojlístkov, ktoré sú symbolom tohto dňa. Pije sa zelené pivo, jedia sa zelené jedlá, dokonca v niektorých mestách tečie v riekach zelená voda. Kto sa v tento deň odmietne obliecť do zeleného je potrestaný.

            Piataci, šiestaci a siedmaci si tento deň užili tiež. Jediná povinnosť, ktorú mali, bolo obliecť sa do zelenej farby. A čo sa bude diať na hodine, bolo prekvapenie. Na začiatku hodiny sme si povedali niečo z histórie, prešli si základné slovíčka a pustili sme sa do súťaženia, pretože každý chcel vyhrať leprechaunský poklad, ktorý je tiež spojený s  írskym dňom. Súťažilo sa v skupinách. Každá skupina sa snažila poraziť súperov zo všetkých síl. Zmerali si sily v kvíze, osemsmerovkách,  tajničkách a iných anglických úlohách. Aby sme netrápili hlavy len angličtinou, zahrali  sme si hru na spôsob Človeče, nehnevaj  sa, v ktorej išlo o rýchle „dobehnutie“ do cieľa, v ktorom sa ukrýval poklad. Niektoré skupiny remizovali, preto bolo potrebné dať aj rozstrel J. Posledná vec, ktorú sme stihli spraviť, bolo pofotiť sa s rôznymi rekvizitami, aby sme z tohto dňa odišli nielen s novými vedomosťami, ale aj krásnymi spomienkami v podobe zábavných fotiek.  

                                  A ako tento deň prežívali deti? 

            Miška (5.B): „Hodina ku Dňu sv. Patrika bola výborná. Hlavne súťaže a sladkosti. Jediné negatívum bolo, že sme prehrali. Ale hlavné je, že sme si dobre zasúťažili.“

            Matúš (5.B): „Mne sa najviac páčila hra s panáčikmi. Nepáčilo sa mi, že sme na začiatku prehrávali, ale nakoniec sme vyhrali. Spolužiačky ma namaľovali zelenou farbou. Ešte by som chcel také súťaže J.“

            Ninka N. (5.B): „Páčili sa mi pracovné listy. Najviac sa mi páčilo, že sme sa nehádali a pracovali sme ako jeden tím. Dúfam, že si takúto hodinu zopakujeme.“

            Viki Š. (6.B): „Deň sv. Patrika sa mi páčil, hlavne to, že sme boli všetci pokope ako trieda. Hlavne sa mi páči to, že ste si na nás našli čas. Ďakujem za originálne súťaže a tiež ďakujem za originálne a zábavné šablóny, s ktorými sme sa mohli fotiť.“

            Romanka (6.B): „17. marca sme mali na hodine angličtiny Deň sv. Patrika. Oslavuje sa v Amerike, Anglicku, Austrálii a na našej škole sme oslavovali aj my. Na hodine angličtiny sme boli v zelenom a učili sme sa rôzne nové slovíčka,  ktoré sme z minulého roka nepoznali. Dozvedeli sme sa na napríklad, že oni jedia a pijú zelené veci (zelené pivo, kapusta, brokolica...). Kto nie je oblečený v zelenom, dostane frčku. Táto hodina sa mi veľmi páčila, bol to oddych od normálneho učenia a tiež sa mi páčili súťaže, ktoré pre nás pani učiteľka prichystala. Teším sa na budúci rokJ.

            Laura (7.A): „Na hodine sa mi všetko páčilo. Dozvedeli sme sa viac o sv. Patrikovi, robili sme rôzne súťaže. Skupina, ktorá vyhrala, dostala odmenu. Bolo to zábavné a zaujímavé. Mám z toho veľmi dobrý pocit.“

            Marianna (7.B): „Táto hodina sa mi páčila. Najviac sa mi páčilo hľadanie slovíčok v osemsmerovkách. V tento deň sme boli všetci v zelenom. Páčilo sa mi aj fotenie, aj keď sa nerada fotím. Ďakujem za túto krásnu vyučovaciu hodinu angličtiny.“

            FOTOGALÉRIA

        • Spoločná hodina literatúry žiakov 4. A a 8. A
          • Spoločná hodina literatúry žiakov 4. A a 8. A

          • Moderátori tejto netradičnej hodiny  literatúry Veronika Cifríková a Anton Magdolen najskôr poukázali na dôležitosť čítania a  čitateľskej gramotnosti. Prácou  v skupinách sa žiaci oboch tried cvičili v rôznych technikách čítania rozprávok, riešili test čitateľskej gramotnosti z odborného textu, vypracovávali rozprávkový pracovný list ... a hodina bola krátka na ďalšie pripravené aktivity.

            Maruška: Hodina sa mi páčila a naučila som sa veľa nového.

            Miška,  Matej.  Takéto hodiny by mohli byť aj na iných predmetoch.

            Paula, Samo: Bola to super hodina, dúfam, že sa štvrtákom páčila tak ako nám. Snáď  sme ich aj niečo naučili.

            Aďo:  Cítil som sa ako starší brat alebo ako učiteľ.

            Doris: Deti boli poslušné a nevykrikovali. Bola to zábava, užívali sme si to. Veď si pozrite fotografie.

            P. učiteľka Staňáková: Obom triedam som triedna, terajšia i bývalá. Veselé stretnutie, nové skúsenosti.

            P. učiteľka Dudová: Radosť pozerať sa na svojich žiakov ako sa učia a učia aj mladších spolužiakov a pritom si to ani neuvedomujú ako učenie.

            FOTOGALÉRIA

        • Vesmír očami detí
          • Vesmír očami detí

          • Výtvarná súťaž „Vesmír očami detí“, okresné kolo,  bola dňa 15. marca 2016 vyhodnotená  vo Hvezdárni Malé Bielice. Zapojili sa žiaci v piatich kategóriách od škôlkarov po ZUŠ.  Porota musela starostlivo vybrať  spomedzi množstva žiackych prác najkrajších 5 návrhov z každej kategórie. Tie postupujú  do celoslovenského kola do Hurbanova, ktoré bude 8. apríla 2016 vyhodnotené. V máji budú  všetci ocenení žiaci pozvaní do Hvezdárne v Malých Bieliciach, kde dostanú odmeny a diplomy.

            V našej škole sa v okresnom kole úspešne umiestnili žiaci:

            • II. Kategória:   Paulína Struhárová  3.C      (1. miesto)
            •                         Nikol Duchovičová   3.C      (2. miesto)
            • III. Kategória: Ema Žáková    5.A      (5. miesto)

             

            Okresnú porotu tvorili: p.u. S. Talárová (za ZŠ) , p.u. S. Šuňalová (za ZUŠ) , p. V. Korinek (za pracovníkov hvezdárne)

            Galériu žiackych prác a výsledkovú listinu možno pozrieť na:

            http://www.hvezdaren.sk/sutaze/vesmir-ocami-deti/vesmir-ocami-deti-2016.html?page_id=3757

        • Návrh obalu žiackej knižky
          • Návrh obalu žiackej knižky

          • Výtvarná súťaž „Grafický návrh obalu žiackej knižky“ v našej škole  podnietila žiakov k tvorivosti a rozvoju ich fantázie.  Zapojili sa najmä žiaci 5. – 8. ročníkov, ale aj žiaci  2. a 3. ročníka. Porota musela starostlivo vybrať  spomedzi množstva žiackych prác najkrajšie iba 3 návrhy, ktoré posielame do celoslovenského kola do Bratislavy (firmy Ševt).

            Postupujúce 3 práce nakreslili žiaci:

            • Lukáš Iliaš                   3.C
            • Simina Seidlová          5.A
            • Petra Garajová           6.B

             

            Porota: p.u. Talárová, p.u. Matušková

        • Exkurzia – Brodzany
          • Exkurzia – Brodzany

          • Dňa 26. februára 2016 sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili exkurzie v Slovanskom múzeu A. S. Puškina v Brodzanoch. Žiaci budú realizovať na hodinách fyziky projektové vyučovanie s názvom „Skúmanie počasia v minulosti a dnes“. Preto bolo hlavným cieľom exkurzie priblížiť žiakom život a  prácu baróna Gregora Friesenhofa.

             Pani riaditeľka Mgr. A. Lukáčová formou prezentácie oboznámila žiakov so životom Gregora Friesenhofa, ktorý významne prispel k rozvoju meteorológie a agrometeorológie v našom regióne. Založil agrometeorologické observatórium (bol jedným z prvých slovenských meteorológov), vybudoval sieť meteorologických staníc, veľkú pozornosť venoval predpovediam počasia, vydával meteorologický kalendár, vyrábal meteorologické prístroje, organizoval moderné poľnohospodárstvo na hornej Nitre a výsledky svojej činnosti všestranne popularizoval.

            Potom pani lektorka oboznámila žiakov s históriou kaštieľa a so zaujímavými brodziansko – puškinovskými  vzťahmi a súvislosťami, prezreli si salóny s pôvodným nábytkom, rodinnými albumami a obrazmi, ktoré v kaštieli zanechala rodina Friesenhofovcov a neskôr Oldenburgovcov. Žiaci sa prešli aj po priľahlom anglickom parku, ktorým preteká potok Geradza, videli pomník  A. S. Puškina a busty ďalších významných slovenských a ruských literátov. Obdivovali  aj mohutné platany a ďalšiu flóru a faunu tohto chráneného areálu. Exkurzia prispela k rozšíreniu vedomostí žiakov z oblasti fyziky, dejepisu a biológie.

            Text: D. Baluchová

            Foto: M. Krajčík

            FOTOGALÉRIA

        • Okresné kolo matematickej súťaže Pytagoriáda
          • Okresné kolo matematickej súťaže Pytagoriáda

          • V dňoch 8. a 9. marca sa v ZŠ s MŠ Veľká okružná konalo Okresné kolo matematickej súťaže Pytagoriáda.

            Našu školu reprezentovali žiaci:

            III. ročník - Jakub Čangel, Adam Kajanovič a Benjamín Žember 
            IV. ročník- Simon Hýrošš a Matej Badinský 
            V. ročník - Michaela Mašlániová, Martin Madzia, Dávid Melichárek a Ema Magdolenová
            VI. ročník - Ľubomír Ligocký a Petra Garajová
            VII. ročník - Zuzana Mozolová a Natália Sunegová
            VIII. ročník - Samuel Lacika, Erik Mešina a Anton Magdolen

            Dosiahli tieto úspechy: Erik Mešina, Michaela Mašlániová a Simon Hýroš - 1. miesto.
            Dávid Melichárek a Adam Kajanovič - 2. miesto . 
            Ľubomír Ligocký bol na 4. mieste.

            Ostatní žiaci neboli úspešní.

            Úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme a všetkým žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy.

            PaedDr. Anna Hudečeková

            FOTOGALÉRIA

        • Marec - mesiac knihy
          • Marec - mesiac knihy

          • Všetci dobre vieme, že keď sa povie „ marec“ , mnohých  nás napadne  „ mesiac knihy“. Po celý školský rok vedieme  deti,  aby siahali po knižkách. Ich čítanie im  pomáha rozširovať si slovnú zásobu a rozvíjať komunikačné schopnosti. Tieto vlastnosti sú veľmi dôležité v každodennom živote.

             Aj preto sme v našej školskej knižnici privítali návštevu žiakov  prvého ročníka. Keďže sa už naučili čítať, predstavili sme im, ako  školská knižnica funguje, ako si  môže každý žiak vybrať to , čo ho najviac zaujíma, ale i ako sa treba o knižky starať. Uviedli sme ich do sveta rozprávok, básničiek i encyklopédií. Mali si  možnosť  prezrieť  mnohé  knižky. Návštevu knižnice sme im spestrili hádankovou prezentáciou, pri ktorej si overili  svoje doterajšie vedomosti . V školskej knižnici sa im veľmi páčilo a sľúbili, že sa sem budú vracať.

            Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla. (John Ruskin)

            FOTOGALÉRIA

        • Návšteva Mestskej knižnice Partizánske
          • Návšteva Mestskej knižnice Partizánske

          • Dňa 11. marca sa šiestaci vybrali do knižnice, kde ich čakala pani Kapsová, ktorá si nachystala úžasnú prednášku, ktorá zaujala každého žiaka.  Prečítala im trefné ukážky, v ktorých sa našiel nejeden z nás, okrem toho si pripravila rôzne aktivity, pri ktorých sa všetci zabavili, ale i trošku potrápili. Niektorí si založili čitateľský preukaz a vypožičali si knižky, aby mohli začať písať svoj čitateľský denník J. Ako vnímali tento zážitok žiaci si môžete prečítať sami.

            Karin: „V knižnici bolo super, rozprávali sme sa o každodenných problémoch.  Najviac sa mi páčilo čítanie z kníh, ani obrázky neboli zlé. Bolo to super, dovolili nám pozrieť si aj knižky. Určite tam ešte pôjdem. Pani bola veľmi milá a bolo od nej pekné, že si na nás našla čas.

            Damián: „Prednáška sa mi páčila. Najviac ma zaujali obrázky. Keď tá teta rozprávala o výzore ľudí, uvedomil som si, že aj ja som niektorých súdil podľa výzoru a nie podľa ich duše.“

            Kika: „Do knižnice som nechodila, ale teraz ma to oslovilo, a tak som si založila preukaz J. Takéto besedy by sme mohli mávať aj častejšie. Teta ma motivovala, aby som si prečítala knižku Poškoláci.“

            Ema: „Naučili sme sa tam, že nemáme súdiť ľudí podľa výzoru. Lepšie povedané – Nesúď knihu podľa obalu.“

            Nelly: „ Mne sa táto exkurzia veľmi páčila. Hlavne očné klamy. Určite sa do knižnice čoskoro vrátim a pozvem tam aj svoje kamarátky z Krásna. Namiesto sedenia pri počítači, sadnem na autobus a pôjdem do knižnice. Budem sa tešiť na ďalšie návštevy :) .“

            FOTOGALÉRIA

        • J. A. Baťa
          • J. A. Baťa

          • 7. marca 2016 uplynulo 118 rokov od narodenia J. A. Baťu – zakladateľa nášho mesta. Pri tejto príležitosti Mesto Partizánske, Klub ABŠ, Česko - Slovenská Baťova spoločnosť, Mestské múzeum a ICM v Partizánskom zorganizovali podujatie Pripomenutie si narodenia J. A. Baťu.

            Súčasťou podujatia bolo vyhodnotenie tvorivej súťaže žiakov základných škôl. Žiaci vytvorili 3 D modely Spoločenského domu, Mestského úradu, kostola, Vodného hradu, fontány, hvezdárne či topánky. Všetci žiaci, ktorí sa do súťaže zapojili, boli odmenení.

            Našu školu reprezentovala práca Mareka Schőna zo 7. A a Štefana Janža zo 7. B. Chlapci vytvorili model pôvodného Spoločenského domu podľa starej fotografie. Za ich prácu a snahu im ďakujeme ☺.

            Text a foto: Mgr. Ingrid Beňačková

            FOTOGALÉRIA

        • Ako chutí Amerika
          • Ako chutí Amerika

          • Amerika, USA, New York...                                

            Na geografii sa učíme, kde sa nachádzajú, na dejepise o ich histórii, angličtina nám dáva návod, ako sa tam dorozumieť.

            So skupinou žiakov siedmeho ročníka sme však rozhodli zistiť, či by nás také USA vedeli osloviť i z hľadiska gastronómie. Počas jarných prázdnin si žiaci rozdelili úlohy, aby sme si 8. marca mohli dopriať kulinárske hody na bežnej hodine angličtiny. Veď učenie sa jazyka nás môže nielen baviť, ale i chutiť.

            Sára a Natália upiekli chrumkavé sušienky „cookies“, Marek a Veronika zažiarili šťavnatými „hot dogmi“, Lucka a Ema  zaujali domácimi hamburgermi. Marek navyše všetkých očaril dokonalými vedomosťami o tejto zaujímavej krajine. Spolužiakom priniesol na ukážku i cenné rodinné rekvizity, keďže jeho krstná mama už dlhšie žije za oceánom.

            Tých 45 minút ubehlo ako voda. Všetci sme sa potešili, že hodina cudzieho jazyka nemusí byť len o skúšaní a gramatike. Dá sa tu veľa dozvedieť a ani váš žalúdok nezostane „prázdny“. Svojím žiakom ďakujem, že si pripravili takúto netradičnú lekciu angličtiny. Vážim si najmä to, že kvôli vareniu neváhali vstať z postele oveľa skôr ako zvyčajne :) .

            Mgr. J. Kundlák Kováčová

            FOTOGALÉRIA

        • Prednáška k téme šikanovanie
          • Prednáška k téme šikanovanie

          • Koordinátor pre výchovu k ľudským právam  v škole napomáha  zabezpečiť prevenciu zameranú na  rôznu problematiku súvisiacu s právami dieťaťa, povinnosťami dieťaťa, ubližovanie, šikanovanie, vzájomné doberanie sa navzájom a pod.  V našej škole túto úlohu koordinátora plní p.u. Talárová. Preto už druhý krát v tomto školskom roku bola zorganizovaná akcia zameraná na šikanovanie. Žiaci  5. a 6. ročníka sa zúčastnili 8. marca zaujímavej prednášky s odborníčkou p. Mgr. Ivanou Kováčikovou, ktorá pracuje v CPPPaP ako detská psychologička. Prišla do našej školy, aby žiakom lepšie objasnila čo je šikanovanie, ako sa prejavuje, ako sa obeť môže brániť, ako ostatní môžu pomôcť zastaviť konanie agresora, kde  a ako sa môže obeť obrátiť s prosbou o pomoc a na záver prednášky  si žiaci napísali krátky test. Počas veľmi zaujímavej prednášky žiaci priamo vstupovali do diskusie vlastnými názormi, postrehmi a otázkami. Čas ubehol veľmi rýchlo, užitočných informácií bolo naozaj  veľa a žiaci mali o čom dlho premýšľať aj po skončení prospešnej prednášky.

            text: p.u. Talárová

            foto: p.u. Mekýšová

            FOTOGALÉRIA

          • Výsledky okresného kola 63. ročníka medzinárodnej súťaže EURÓPA V ŠKOLE

          • Hodnotenia okresnej poroty EVŠ boli pre žiakov z našej školy veľmi priaznivé.

            Vo výtvarných a multimediálnych prácach sme získali hneď  dve prvé miesta. Emku Žákovú  z 5. A pripravovala  pani učiteľka Talárová a v multimediálnych prácach v anglickom jazyku prvé miesto patrí tiež žiakovi z 9. B Filipovi Valachovi. Druhé miesto v tej istej kategórii patrí Adamovi Tomanovi z 9. A. Oboch pripravovala pani učiteľka Mekýšová.

            V literárnej časti tejto súťaže porota udelila tretie miesto  Márii Tribulovej zo 4. A triedy. Pod vedením pani  učiteľky Staňákovej  napísala zaujímavú prácu  a v anglickom jazyku získala druhé miesto Vaneska Porubská z. 9. B  s úvahou  o kyberšikane. Pripravovala ju pani učiteľka Kundlák Kováčová.

            Víťazné práce postupujú do celoštátneho kola. Dúfame, že aj tam svojou kvalitou zaujmú odbornú porotu.

             Členka okresnej hodnotiacej poroty PaedDr. Anna Dudová

            FOTOGALÉRIA

        • Šaliansky Maťko - krajské kolo
          • Šaliansky Maťko - krajské kolo

          • Vo štvrtok 25.2. sa uskutočnilo v Trenčíne krajské kolo recitačnej súťaže v prednese povestí "Šaliansky Maťko". Okres Partizánske reprezentovali žiaci našej školy- v 1. kategórii Nikol Duchovičová z 3.C (pripravovala p. uč. I. Matušková) a v 2. kategórii Dávid Melichárek z 5. A (pripravoval p.uč. M. Krajčík). Nikolke sa podarilo vo veľkej konkurencii získať 1. miesto a bude 18. marca reprezentovať náš kraj v celoslovenskom kole.

            Ďakujeme obidvom žiakom za vzornú reprezentáciu!

        • Vesmír očami detí 2016
          • Vesmír očami detí 2016

          • Školské kolo výtvarnej súťaže Vesmír očami detí prebiehalo v našej škole v mesiaci január - február. Zapojili sa všetci žiaci v triedach od 1.A po 9.C, z ktorých porota vybrala 10 najkrajších prác za I. stupeň a 10 najkrajších prác za II. stupeň. Vybraté práce postupujú zo školského kola do okresného kola do Hvezdárne v Malých Bieliciach. Autori týchto postupujúcich prác boli 26. februára 2016 odmenení v riaditeľni.

            1. - 4. ročník:

            1. Samuel Seko                     1.C

            2. Veronika Halová                 2.A

            3. Zuzana Laššová                 2.A

            4. Viktória Martinkovičová       2.A

            5. Nelli Bálintová                     3.A

            6. Klára Majerová                    3.C

            7. Paulína Struhárová              3.C     

            8. Nikol Duchovičová                3.C

            9. Michaela Káchová                4.B

            10. Jakub Čangel                     3.C

            5. - 9. ročník:

            1. Ema Žáková                         5.A

            2. Simona Seidlová                  5.A

            3.Mária Kristína Janžová          5.A

            4. Matej Kardoš                        5.A

            5.Viktória Fabianová                6.B

            6.Petra Garajová                      6.B

            7. Samuel Lackovič                  8.A

            8.Paulína Hajková                    8.A

            9.Sabína Rešetková a Lucia Ondrušová  9.B

            10.Michaela Sedmáková          9.B

             

            Organizáciu súťaže zabezpečila p.u. Talárová a p.u. Matušková.

            Práce žiakov TU.

             

        • Medzinárodný deň materinského jazyka
          • Medzinárodný deň materinského jazyka

          • Dňa 21. februára sme si pripomínali deň jazykov. Nielen v médiách sa v tento deň rozprávalo o slovenčine, ale aj v pondelok sa šiestaci na hodine slovenského jazyka trošku potrápili. Spoločne sme nazreli do rôznych zákutí nášho materinského jazyka.

            Povedali sme si niečo o histórii, ozrejmili sme si pojmy ako bilingvizmus či multilingvizmus, zopakovali si, čo už vieme, potrápili jazyky rôznymi jazykolamami, či najdlhším slovom slovenčiny, pohrali sa s frazeologizmami, historizmami i archaizmami. Rozum sa nám trošku pozastavil pri prevzatých slovách z iných jazykov, pretože pri niektorých si ani neuvedomujeme, že pochádzajú z iného jazyka, keďže ich pokladáme za samozrejmosť. Pri niektorých prípadoch nastali aj vtipné situácie, ktoré si radšej necháme pre sebaJ.

            Ako hrdí Slováci sme boli oblečení vo farbách slovenskej zástavy.

            Medzinárodný deň materinského jazyka z pohľadu Peťky Garajovej:

            Úžasná hodina slovenčiny – dostali sme zaujímavé pracovné listy, kde boli rôzne úlohy. Dozvedeli sme sa veľa nových informácií, napr.: čo je to bilingvizmus a že slovenčina je najťažší jazyk. Vedeli ste to???:) Čítali sme najdlhšie slovo: najneskomercionalizovávateľnejšieho,

            ako aj rôzne jazykolamy:

                                                                

            Išiel pštros s pštrosicou a pštrosíčatkami Pštrosou ulicou.

            Nemá Peter ani meter, meria meter ten náš Peter?    

            Taktiež sme si hovorili niečo z histórie.

            Vedeli ste, že prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny bol Anton Bernolák?

            V minulosti nemali y/ý. Niektorí z nás by to prijali aj dnes :).

            Hodina bola úžasná, zaujímavá a hlavne zábavná.

            FOTOGALÉRIA

    • Kontakty

      • Základná škola Rudolfa Jašíka Partizánske
      • č. t.
        038/749 28 02
        1. stupeň - Mgr. Stanislava Kunová: 0905 368 014
        2. stupeň - Mgr. Ingrid Beňačková: 0911 015 254
        Vedúca jedálne: Ing. Alexandra Vukojevič: 0387492803
      • Obuvnícka 432/23
        958 01 Partizánske
        Slovakia
      • 36125601
      • 2021604816
      • Mesto Partizánske
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje