Už po tretí rok sa Základná škola Rudolfa Jašíka rozhodla usporiadať jazykovú školu v prírode.
V dňoch 5.6. – 9. 6. 2017 žiakov 5. – 7. ročníka čakalo netradičné vyučovanie v areáli GO Kľačno.
Po príchode boli žiaci rozdelení do skupín, v ktorých pracovali počas celého pobytu. Ich prvou spoločnou aktivitou bolo vytvorenie mena/loga a pokriku skupiny, do ktorej boli pridelení. Názvy skupín zneliMexickí drsňáci, Billové rohlíky, Vapampapi a Nekonečná 11. Počas celého týždňa sa žiaci snažili za rôzne aktivity získať čo najviac bodov pre svoju skupinu, pretože každá skupina chcela vyhrať.
ŠVP je často vnímaná ako oddych v prírode, v ktorom sú žiaci oslobodení od učenia. Opak je však pravdou. Na žiakov čakal pestrý program, ktorý ukázal, že škola nemusí byť len nutným zlom. Striedanie vyučovania s rôznymi tvorivými, športovými a oddychovými aktivitami sa stalo hlavnou náplňou našich spoločných dní. Na záver každého dňa sme od žiakov dostávali spätnú väzbu vo forme „Zrkadielka“, v ktorom zhodnotili priebeh celého dňa. Vyzdvihli jeho plusy aj mínusy.
V čom bolo iné vyučovanie? Celá ŠVP bola zameraná hlavne na cudzie jazyky a na zlepšenie jazykovej kompetencie žiakov. Na rozcvičku sa cvičilo v rytme nemeckej pesničky. V nemčine sa žiaci naučili povedať o sebe pár viet a spoznali niektoré charakteristické znaky tohto jazyka. V ruskom jazyku sa žiaci naučili písať azbukou a počítať do 20. V anglickom jazyku si precvičili čítanie s porozumením. V španielskom jazyku sa žiaci naučili základné frázy, pozdravy, čísla do 100 a precvičili si aj čítanie. V slovenskom jazyku si precvičili nárečové slová a svoje vedomosti si overili pomocou vedomostnej hry. Oboznámili sa s pojmom rozprávka a nové poznatky si precvičili v pracovnom liste. Na hodine dejepisu bola pre žiakov pripravená virtuálna prehliadka Bojnického zámku. Historické fakty sa prelínali so zaujímavosťami a povesťami okolo našej najznámejšej pamiatky. Hodina geografie bola zameraná na 7 divov Slovenska v anglickom jazyku. Patriotizmus sme podporili výberom básne od M. Rúfusa, ktorú žiaci museli preložiť do anglického jazyka. Na hodine matematiky si žiaci preverili svoje zručnosti z geometrie. Biológia bola zameraná na prepojenie ANJ so SJ. Medzi oddychové hodiny sa zaradila HUV a VYV. Na hudobnej výchove sa žiaci naučili hrať na nezvyčajných hudobných nástrojoch s názvom BOBOTUBES. Na výtvarnej výchove žiakov čakali relaxačné obrázky s meditačnou hudbou. Naša pani zdravotníčka čas vyučovania zatiaľ využila na obodovanie poriadku na izbách.
Poobedné programy boli zakaždým rôznorodé: prechádzka v prírode, príprava masiek na karneval, športové hry či opekačka dotvárali farebnú mozaiku nášho jazykového pobytu. Milým prekvapením bolo popoludnie v stredu, kedy nás navštívili remeselníci. Zabudnuté remeslá v deťoch vzbudili záujem a radosť z vlastnoručne vyrobeného výrobku. V poobednom programe si mohli vyskúšať zdobenie perníkov, zdobenie veľkonočných kraslíc, výrobu sviečok z medového plastu či razenie obrázkov na kožu. Na záver popoludnia si mohli zakúpiť výrobky od šikovných majstrov remeselníkov.
Posledný deň v škole v prírode sa neniesol len v znamení odchodu. V záverečnom vyhodnotení sme sa dozvedeli meno víťaznej pracovnej skupiny. Najlepší boli naši žiaci v skupine Vapampapi. Ani ostatným však smútok nehalil tvár. Účastnícky list, tričko a sladké prekvapenia boli odmenou každému, za usilovnosť počas celého týždňa. Cestu domov sme si predĺžili návštevou Rajeckej Lesnej, kde naši žiaci videli pohyblivý drevený betlehem s výjavmi slovenského kultúrneho dedičstva. Ďalšou zaujímavou zastávkou boli tiež Čičmany, kde nás už čakala nápaditá architektúra našich predkov. Žiaci navštívili nielen typické domčeky, ale čo-to sa dozvedeli aj o živote a tradíciách ich obyvateľov. Zo žiadneho výletu sa neodchádza bez suveníru. A preto sme aj my náš autobus naplnili rôznymi milými drobnosťami, ktorými sme potešili nielen seba, ale aj našich najbližších, ktorí nás už netrpezlivo čakali pred školou.
Škola v prírode je jednou z možností ako zobrať deťom strach zo školského stereotypu. Vyžaduje si čas, prípravu a dôslednosť. Veríme, že na tento týždeň budú deti ešte dlho spomínať .
Text: Mgr. Jana Lunterová a Mgr.Alexandra Mekýšová