Tento školský rok 2016/2017 je Rokom čitateľskej gramotnosti. Preto sa aj žiaci našej školy s pani učiteľkou rozhodli nadviazať ešte užšiu spoluprácu s Mestskou knižnicou v Partizánskom, ako tomu bolo v minulom školskom roku. Prvou akciou bola 21.9. návšteva knižnice pri príležitosti Svetového dňa Alzheimerovej choroby. Zúčastnili sa podujatia "Lentilka pre dedka a babku", počas ktorého sa rozprávali aj o Alzheimerovej chorobe zážitkovým čítaním z knihy od Ivony Březinovej a prekladateľky Gabriely Futovej.
Prváčikovia u pani riaditeľky
Naši malí prváčikovia sú medzi nami iba pár dní a pomaly si zvykajú na nové prostredie školy.Zoznamujú sa s priestranným areálom, boli tiež pozrieť starších žiakov a na záver si nechali návštevu u pani riaditeľky.Porozprávali jej svoje prvé zážitky zo školského prostredia, zarecitovali básničky a so sladkou odmenou sa veselo vrátili do školských lavíc.
Nová školská jedáleň
Budova školskej jedálne už dávno svojím výzorom, ale predovšetkým technickým stavom, nezodpovedala štandardom, ktoré by malo stravovacie zariadenie pre deti poskytovať. Jej výzor sa nezmenil desiatky rokov. V priestoroch jedálne sa stravovali už tri generácie žiakov školy. A treba pripomenúť aj fakt, že sa varí nie len pre žiakov a pedagógov školy. Pani kuchárky varia špeciálnu bezlepkovú stravu, a svoje služby vo forme obedov poskytuje školská kuchyňa aj seniorom. O to viac sa tešíme, že krátko pred začiatkom školského roka bola zahájená čiastočná rekonštrukcia. Vďaka finančným prostriedkom mesta bola zabezpečená výmena okien. Rekonštrukcia obsahovala realizáciu nových stierok, omietok, obkladov a vybudovali sa tiež nové a funkčné výdajné stanoviská. Stavebné práce sa začali 17. augusta 2016 pretože až do 16. augusta 2016 v kuchyni varila a naše priestory si prenajímala nemocnica. Napriek rozsahu prác a určenému časovému termínu dokončenia, sa prevádzka jedálne spustila podľa plánu a obedy sa vydávali už v utorok 6. septembra 2016. Hoci ešte nie je jedáleň vo svojej finálnej úprave ( chýbajú záclony, výzdoba a iné), je dôstojným a moderným priestorom, z ktorého sa veľmi tešíme.
Slávnostné zahájenie školského roka 2016/2017
Po zaslúženom dvojmesačnom oddychu plného zážitkov sa v pondelok 5. septembra 2016 opäť otvorili brány našej školy, aby privítali žiakov, rodičov, starých rodičov a všetkých pracovníkov školy, v novom školskom roku 2016/2017. Žiakom sa skončil čas oddychu a leňošenia. Bicykle, kolobežky, kolieskové korčule, ruksaky vymenia na desať mesiacov za knihy, zošity, perá a iné veci potrebné pri vyučovaní.
Počasie nám veľmi neprialo a z tohto dôvodu sa slávnostné otvorenie školského roku pre ročníky 1.- 5., muselo presunúť do priestorov budovy B - bloku. Po tónoch hymny SR sa prítomným prihovorila pani riaditeľka PaedDr. Dagmar Pučeková a jej slová plné povzbudenia a podpory boli smerované predovšetkým našim najmenším žiačikom – prváčikom a ich rodičom, ktorých srdečne privítala do našej veľkej školskej rodiny.
Naši najstarší žiaci, deviataci, ich potom odviedli do krásne vyzdobených prváckych tried, kde na nich čakali darčeky a prekvapenia.
Do nového školského roka prajeme všetkým našim žiakom, aby bol plný zaujímavých projektov, súťaží, hier, spoločenských a športových podujatí a využitých príležitostí na sebarealizáciu. Prežite čo najviac dní prežitých s pocitom úspechu. Tento rok bude opäť pestrý, veselý, plný nových zážitkov. Veríme, že v našej škole nájdete človeka, ktorý vás podporí, pomôže, vysvetlí vám, čo nepochopíte a podá vám pomocnú ruku.
Stretnutie so Šimoniovcami
Hodiny dejepisu – to sú stretnutia s historickými udalosťami a osobnosťami, ktoré ovplyvnili svet, Európu i Slovensko. Ale nesmieme zabúdať na históriu regiónu, v ktorom žijeme. A práve preto dostali žiaci 7. ročníka možnosť navštíviť Vodný hrad v Šimonovanoch. Je to kaštieľ z 15. storočia, ale stojí na mieste neskororománskeho hrádku. Tento hrádok pozostával z obranno-obytnej veže, ktorú chránili ramená rieky i umelé priekopy. Na jej mieste Šimoniovci postavili v 14. storočí vežu, ktorá sa zachovala dodnes. Stavba prešla niekoľkými prestavbami, posledná sa uskutočnila v 19. storočí. Po dlhom období chátrania došlo k rekonštrukcii Vodného hradu v rokoch 1998 a 2015.
Dejiny Vodného hradu priblížil deťom správca pamiatky Mgr. Radovan Števula, ktorý si pre žiakov pripravil nielen krátku odbornú prednášku, ale aj vedomostno-zábavnú súťaž spojenú s hľadaním pokladu.
Text a foto: Mgr. Ingrid Beňačková
3.C navštívila Mestskú knižnicu
Že knižnica nemusí byť len tichým miestom na čítanie, ale môže byť aj centrom nových dobrodružstiev, sa presvedčili žiaci 3.C triedy. Prijali pozvanie očarujúcej Silvie Kupcovej z Mestskej knižnice v Partizánskom, ktorá si pre nich pripravila veľa hier a aktivít, prevažne nadväzujúcich na tvorbu ich obľúbeného spisovateľa Daniela Heviera. Oživili si tak aj svoje spomienky na kúzelné stretnutie s týmto autorom. Hodina ubehla neskutočne rýchlo a už teraz sa tešíme na ďalšie knižničné stretnutia v novom školskom roku.
Kráľ detských čitateľov
16. júna sa konalo vyhodnotenie literárnej súťaže s názvom Kráľ detských čitateľov. Z našej školy sa zapojil veľký počet detí z prvého aj druhého stupňa. V prvej kategórii sa umiestnili:
Poézia I. kategória:
2. miesto: Viktória Priekalová 3.B
1. miesto: Michal Kopál 3.B
Próza I. kategória:
3. miesto Vanesa Zvalová 9 r.
2. miesto: Lukáš Iliáš 9. r.
1. miesto: Matej Valjent 3.B
Žiaci z druhého stupňa tiež získali krásne dve miesta.
Próza II. kategória:
3. miesto: Timea Tkáčová 12 r. ZŠ R. Jašíka
2. miesto: Petra Garajová 12. r. ZŠ R. Jašíka
Špeciálnu cenu získal Marek, ktorý tohtoročnú tematiku pojal svojským spôsobom a napísal úžasné dielo s názvom Holokaust.
Zvláštna cena:
Marek Schőn 7.A ZŠ R. Jašíka
Všetkým žiakom srdečne gratulujeme a tešíme sa na ich ďalšie literárne práce :).
Škola v prírode 2016
Pobyt v Škole v prírode pri Kremnici si žiaci IV.A, IV.B a III. B skutočne užili. Vychádzka do krásneho mestečka, návšteva mincovne a výstup po točitých schodoch do vyhliadky na veži kostola boli pomerne náročne na pohyb, ale stáli za trošku námahy. Počasie nám dovolilo zašportovať si na ihriskách, ale aj zabaviť sa v spoločenskej miestnosti. Komu sa nechcelo oddychovať v izbe, mohol využiť kreslá na chodbách. To, že pani kuchárka vie deťom ulahodiť bolo vidieť na vyčistených tanieroch a pri podávaní prídavku. Cestou domov sme sa zastavili v Žiari nad Hronom v Planetáriu a páčilo sa nám, aj keď sme nemohli pozorovať slnko, lebo bolo za mrakmi.
Exkurzia Uhrovec
Dňa 19. mája bola 8.A a 8.B na exkurzii v Uhrovci. Spoločne sme navštívili rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Pani sprievodkyňa nám porozprávala zaujímavé fakty a premietla dva krátke životopisné filmy. Prezreli sme si fotografie, knihy a rôzne ocenenia Ľ. Štúra, či A. Dubčeka. Po prestávke sme sa premiestnili do Uhroveckého múzea. Zhovorčivá pani sprievodkyňa nám priblížila dejiny dediny Uhrovec a spomenula aj chátrajúci Uhrovský kaštieľ.
Neskôr sme si prezreli exponáty múzea a pani sprievodkyňa nám ukázala zbierku petrolejových lámp. Po náučnej prehliadke sme sa presunuli na Jankov Vŕšok, kde sme si spravili fotky a navštívili pamätník SNP. Záver nášho výletu patril Bánovciam nad Bebravou, kde sme si prezreli pamätník Ľ. Štúra, kostol a pamätnú tabuľu na dome, v ktorom žil spisovateľ Janko Jesenský. Tento výlet sa nám všetkým páčil, spoznali sme Uhrovec a jeho významných rodákov.
Stanka Pilátová 8.B
Výlet a exkurzia v Bratislave
Dňa 8. júna bola 8.A a 8.B na návšteve v Bratislave. Z nádvoria Bratislavského hradu nás upútala panoráma mesta. Neskôr sme si v sprievode vyškoleného pracovníka mohli pozrieť priestory parlamentu a oboznámiť sa s činnosťou Národnej rady Slovenskej republiky. Súčasťou našej prehliadky bolo aj spontánne stretnutie s poslancom NR SR Dušanom Tittelom. V dobrej nálade sme pokračovali výstupom na hrad Devín. Záver nášho výletu patril návšteve obchodného centra. V mene oboch tried, ďakujem pani učiteľke Soni Talárovej, za organizáciu tohto vydareného spoločného dňa.
Text: Mgr. Jana Pinďurová
Foto: Ing. Soňa Talárová
Vyhodnotenie výtvarnej súťaže „Draví vtáci“
V našej škole prebiehala výtvarná súťaž „Draví vtáci“, zverejnená na našej web stránke od marca do 14.6.2016. Námet poskytli Sokoliari z ČR, ktorí prídu 14.6. do našej školy vysupovať so svojim programom k MDD.
Do výtvarnej súťaže sa zapojili žiaci 5. - 9. ročníka kresbami a maľbami, ktoré vyhotovili doma, alebo na výtvarnej výchove v škole. Spomedzi veľkého množstva pekných prác vybrala p. u. Talárová 28 žiackych prác, ktoré postúpili do školského kola.
Odborná porota PK výchov: p. zást. Kelner-Šimková, p.zást. Šmatláková, p. u. Znášiková a p. u Talárová z nich vybrala 10 najkrajších prác:
-
Humajová Hana – 7.A
-
Mitašová Veronika – 7.B
-
Hazuchová Hana – 5.B
-
Halo Juraj – 8.B
-
Kluchová Michaela - 7.B
-
Cifríkova Veronika – 8.A
-
Duranová Alexandra – 8.B
-
Švajlenková Natália – 7.B
-
Sunegová Natália -7.B
-
Šuma Jaromír- 7.B
Srdečne blahoželáme.
Všetky práce, postupujúce v školskom kole si môžete pozrieť na našej web stránke TU.
Menovaných autorov 10 najkrajších žiackych výtvorov bolo odmenených sladkou odmenou.
-
Atletické preteky J.Chochulu 2016.
Žiaci z ročníkov 1.-4. sa 3. júna zúčastnili atletických pretekov o pohár Jána Chochulu v ZŠ Veľká okružná.
Súťažilo sa aj vo výtvarných prácach. Z našej školy získali ocenenie: Stella Hupková z I.B, Hana Muranová z III.A a Miroslava Maďarová zo IV.A triedy.
Medzi žiakmi z desiatich prítomných škô atléti obsadili krásne druhé miesto za domácimi reprezentantami.
Najlepšou pretekárkou za celé 4 roky bola vyhlásená Vanesa Balúchová zo IV.A triedy, ktorá stála na stupni víťazov až 10 krát.
Filip Drábik z I.A nás potešil tým, že vytvoril nový rekord pretekov v behu na 200m.
Prvé miesa sa podarilo získať nielen Vaneske a Filipkovi, ale aj Barbore Grznárovej zo IV.A, Andrejovi Kluchovi zo IV.B , Anete Márii Petríkovej z III.B a štafete dievčat v zložení: Vanesa Balúchová, Alexandra Biháriová - obe zo IV.A a Melánia Rihárová zo IV.B triedy.Chcem poďakovať všetkým pretekárom, ktorí v piatok reprezentovali školu, ale najmä tím žiakom, ktorí pomohli zastúpiť chorých reprezentantov a získali pre školu cenné body.
Ďakujem aj žiačkám Adamusovej, Špidlíkovej, Vraňákovej a Cimermanovej, ktoré robili asistenky p. učiteľkám Vargovej, Zúbekovej, Markovej a Hudečekovej.
Fotografie nájdete aj na: http://zsvopar.edupage.org/photos/?photo=forms/67501& gallery=30#gallery/30
PaedDr. Anna Hudečeková
MDD v Školskom klube detí
1. júna oslavovali svoj sviatok všetky deti v našom Školskom klube detí.
Pani vychovávateľky im pripravili popoludnie plné hier a súťaží.
Vo vodnom svete sme si zachytali kačičky, a bojovali s vodnými pištoľami.
Tiež sme nakŕmili hladného šaša a vyskúšali si svoju obratnosť v triafaní do bránky. Nie však loptou, ale kruhom. A keďže sú všetky naše deti veľmi šikovné, všetky zvládli zadané úlohy a boli odmenené sladkou lízankou.
Projektové vyučovanie
Projektové vyučovanie a využívanie projektov vo vyučovaní jednotlivých predmetov má nesporne veľké množstvo výhod. Zmena atmosféry a komunikácie v triede, zmena práce so žiakmi a v nemalom rade výsledky spoločnej práce nás presvedčujú o tom, že to stálo za to. Práve projektové vyučovanie s využitím ďalších prvkov charakterizujúcich trend dnešnej doby môže pomôcť modernizácii súčasnej školy.
Prírodovedné predmety sú priam „stvorené“ k využívaniu projektového vyučovania a projektovej formy práce na hodinách. Žiaci 3.C sa po projektoch z vlastivedy pustili do ďalších projektov- tentoraz z prírodovedy. Témou boli ich obľúbení domáci miláčikovia alebo obľúbené živočíchy. Mnohé z nich sme mali v triede aj naživo a boli parádnym spestrením vyučovania.
Foto + text: Mgr. Ivana Matušková
Písmenkový deň v Mestskej knižnici
Dňa 18.05.2016 sa žiaci 1.A a 1.B zúčastnili Písmenkového dňa v Mestskej knižnici, kde na nich čakali milé pani knihovníčky. Prostredníctvom tvorivých úloh naši šikovní prváci ukázali, že sa naučili čítať s porozumením. Ukázali, že žiadne slovko im nerobí problém a s textom si vedia hravo poradiť. Či už zaspievať podľa známej melódie, alebo použiť ich herecké vlohy na vyjadrenie textu rôznym spôsobom. Niektorí skladali puzzle, iní lúštili krížovku, avšak všetci sme sa výborne zabavili a niečo nové sa aj naučili.
Text a foto: Mgr. Žišková
Vlastiveda trošku netradične
Vlastiveda je pre žiakov tretieho ročníka nový predmet. Mnohí sa preberané témy len veľmi ťažko učia. Dnes preberali učivo o hradoch trošku netradične - kreslením, alebo skladaním z Lega. Po dokončení museli popísať svoju prácu. Zloženie hradu zvládli výborne - tu sú ukážky prác:
Projektové vyučovanie vo fyzike
Žiaci siedmeho ročníka si v priebehu dvoch mesiacov vyskúšali na hodinách fyziky moderný spôsob vyučovania – projektové vyučovanie meteorológie. Oboznámili sa so spôsobmi skúmania počasia v minulosti a v súčasnosti. Pracovali v skupinách. V marci hľadali, triedili informácie z rôznych zdrojov, snažili sa riešiť problémy a splniť zadania vybraných tém. Učili sa deliť si úlohy, spolupracovať, komunikovať. Vytvárali plagáty, modely meteorologických prístrojov, sledovali predpovede počasia, kreslili pranostiky, pripravovali testy, súťaže a záverečné projekty. V apríli prezentovali nadobudnuté vedomosti a svoje práce pred spolužiakmi v triede. Hodnotenie prebiehalo formou súťaže, skupiny sa hodnotili navzájom. Pri záverečnom vyhodnotení ocenila prípravu a usilovnosť žiakov aj pani riaditeľka PaedDr. Dagmar Pučeková.
Cieľom projektového vyučovania bolo zatraktívniť hodiny fyziky, zvýšiť záujem žiakov o prírodovedné predmety a skvalitniť vyučovací proces na škole. Žiaci nadobudli netradičným spôsobom veľa nových poznatkov a zručností.
Text: Mgr. D. Baluchová
Foto: Mgr. D. Baluchová, M. Schön
Nie je šelma ako šelma
Deň plný zážitkov – takto by mohli žiaci 6. ročníka nazvať 4. máj 2016. Pani učiteľky Beňačková a Hrkotáčová pre nich zorganizovali prednášku s názornou ukážkou, prehliadku ZOO i cestu po stopách neandertálca v Múzeu praveku.
Zaujímavý deň začali prednáškou na tému Nie je šelma ako šelma. Mgr. Simona Kubičková ich v Zooškole zoznámila nielen so šelmami a ich základným delením, ale aj s históriou ZOO Bojnice. V zoologickej záhrade mali možnosť vidieť mnohé spomínané šelmy na vlastné oči. Na prednáške sa mohli zoznámiť nielen s teóriou o šelmách, ale aj pohladkať si živého pytóna kráľovského.
Na cestu neandertálskeho človeka sa dostali v Prepoštskej jaskyni v Bojniciach. Zoznámili sa s jeho životom, spôsobom lovu i so zvieratami, ktoré neandertálci lovili. Vyskúšali si tiež skupinovú prácu, ktorá bola pre prežitie neandertálca najdôležitejšia. O pekné počasie sa určite postarali prosby našich malých šamanov.
Text: Mgr. I. Beňačková
Foto: Mgr. D. Hrkotáčová, Mgr. I. Beňačková
TRETIACI NAVŠTÍVILI HASIČSKÚ STANICU
Žiaci tretieho ročníka boli dňa 9.5.2016 na exkurzii v Hasičskej stanici v Partizánskom. Po milom privítaní sa rozozvučal rozhlas a hasiči museli ísť do akcie. Marek povedal: " To bola najrýchlejšia exkurzia, akú som zažil". Mýlil sa však. Neodišli všetci. Dvaja ochotní pracovníci zostali a všetko deťom poukazovali. Trpezlivo vysvetľovali a odpovedali na zvedavé otázky.
Ďakujeme za krásny deň!
Text: PaedDr. Anna Hudečeková
Foto: Mgr. Ivana Matušková
Mother´s Day – Deň matiek
Druhá májová nedeľa už tradične patrila oslave najdôležitejších žien v našom živote – našim maminám. Aby sme tie naše príjemne prekvapili malým darčekom, rozhodli sme sa s piatakmi a šiestakmi vyrobiť malé pozdravy s milou básničkou. Stačilo zapojiť fantáziu a kúsky papiera sa zmenili na krásne vyznanie. Pre tých menej kreatívnych si pani učiteľka pripravila na výber viaceré známe básne, no našli sa i takí, ktorí svoju mamu prekvapili vlastnou tvorbou. Podľa slov detí sa maminy papierovému pozdravu potešili. Deckám, ktoré sa zapojili do projektu veľmi ďakujem. Už teraz sa teším na ďalšiu spoločnú prácu. Pozdravy si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Text: Mgr. Kundlák Kováčová
Foto: Mgr. Mekýšová