Naši ôsmaci sa vrámci vyučovania predmetov Svet práce a Technika boli v októbri pozrieť do areálu zberného dvora komunálneho odpadu na sídlisku Šípok v Partizánskom. Na tejto náučnej exkurzii ich sprevádzali pani učiteľky Talárová a Baluchová, aby im umožnili vidieť na vlastné oči, ako sa triedi odpad v našom meste. Dozvedeli sa, že separovaný odpad tam vozia Technické služby mesta aj z ďalších 22 okolitých obcí.
Areálom ich sprevádzala veľmi ochotná p. Ing. Straková. Trpezlivo odpovedala na rôzne začudované otázky o PET fľašiach, tetrapack obaloch, skle, kovovom šrote, textile, papieroch, konároch, elektronickom a nebezpečnom odpade. Vymenovala veľmi veľa príkladov a komponentov, naučila žiakov, ako správne odpad separovať už priamo v domácnostiach a do akých nádob ho triediť. Veľa obyvateľov triedi odpad nesprávne. Do špeciálnych nádob často hádžu aj to, čo tam nepatrí. Potom je celý proces separovania zbytočne komplikovaný, sťažuje prácu tým, ktorí ho odvážajú a v neposlednom rade je pre obec finančne zaťažujúci.
Všetci ľudia by si mali uvedomiť, že správnym separovaním pomôžu nielen sebe, svojmu mestu, ale aj životnému prostrediu a prispejú k čistejšej planéte.
Počas prehliadky zberného dvora videli žiaci triediacu linku, lis, rôzne nádoby a haly s odpadom. Na počiatočný zápach si rýchlo museli zvyknúť. Uvedomili si, že v tomto prostredí pracuje 15 stálych zamestnancov, korí dennodenne vlastnými rukami triedia neporiadok po nezodpovedných spoluobčanoch.
Kam vlastne putuje pretriedený odpad? Dozvedeli sa, že sa opätovne spracúva, napríklad sa z papiera vyrobí toaletný papier, kuchynské utierky, plastové fľaše na minerálku, nové sklené obaly a pod.
Neskôr sa žiaci pozreli do tzv. štiepky, v ktorej sa zhodnocuje drevo na vykurovanie sídliska Šípok. Pán kotolník im trpezlivo poukazoval útroby kotolne, pod obrovským komínom a výhrevnú spaľovaciu pec a vysvetlil im, ako funguje ohrev vody pre obyvateľov sídliska a vykurovací systém bytov.
Na záver exkurzie pani Ing. Straková odvážila na nákladnej váhe celú skupinu žiackej expedície. Tak zistili, že spoločne vážia až 1990 kg. Následne vypočítali priemernú hmotnosť žiaka 58,53 kg a týmto úsmevným poznaním sa rozlúčili. Keďže matematické štatistiky uvádzajú, že každý obyvateľ Slovenska vyprodukuje až 290 kg odpadu. Z tohto množstva sa až 80% môže vyseparovať a zhodnotiť. Možno aj táto exkurzia naučila väčšej zodpovednosti mnohých detí smerujúcej k zlepšovaniu ochrany životného prostredia.
Text a foto: Ing. Soňa Talárová