• Deň červených stužiek
          • Deň červených stužiek

          • DECEMBER 2014 – Deň červených stužiek

            Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do 8. ročníka celoslovenskej kampane „ Červené stužky“, ktorá vyvrcholila 1. decembra 2014 Svetovým dňom boja proti AIDS.

            Naši žiaci a pedagógovia vyjadrili spolupatričnosť a podporu ľuďom, ktorí boli alebo sú postihnutí touto nevyliečiteľnou chorobou AIDS práve v tento deň.

            Pani učiteľka Mgr. Drahomíra Hrkotáčová spolu s dievčatami šiesteho ročníka v rámci tohto dňa pripravili rozhlasovú reláciu. Začala sa pesničkou od ELÁNU – Kým tu si... a pokračovala informáciami o AIDS, HIV, ako sa choroba prenáša, ako sa neprenáša, koľko ľudí je postihnutých a koľko už tejto chorobe podľahlo, najmä nevinných detí. Hovorila aj o prevencii. Reláciu pesnička od ELÁNU aj ukončila. Po relácii sa žiaci 6.A triedy – Marek Schőn, Karolína Caňová, Martina Rybárová, Laura Belanová a Alexandra Kluková rozišli po všetkých triedach a spolužiakom, učiteľom, vychovávateľkám, pani upratovačkám a pani kuchárkam pripínali na odev červené stužky, ktoré si aj sami vyrobili (500 kusov). Pre spolužiakov prváčikov, druháčikov, tretiačikov a štvrtáčikov si pripravili predtlačené obrázky macka so stužkou a tie potom deti vyfarbovali. Atmosféra bola veľmi príjemná a dôstojná.

            Neoddeliteľnou súčasťou tohto dňa je aj panel na chodbe v hlavnej budove našej školy venovaný 1. decembru 2014 – je na ňom veľa anjelikov. Každý rok strážia duše ľudí, ktorí už tejto chorobe podľahli .

            Toto všetko našlo podporu u  našej pani riaditeľky PaedDr. Dagmar Pučekovej, ktorá nám podala pomocnú ruku, za čo jej touto cestou ďakujeme. Aj tento ročník kampane na našej škole zdôraznil to najkrajšie, čo medzi ľuďmi je a má zostať, a čo sa snažíme vštepovať aj našim žiakom – úcta a láska.

            Napísala: Martina Rybárová, žiačka 6.A, v spolupráci s triednou učiteľkou Mgr. Drahomírou Hrkotáčovou

            Foto: Laura Belanová, žiačka 6.A

            FOTOGALÉRIA

        • Geografia pastelkami
          • Geografia pastelkami

          • V týždni vzdelávania žiaci 6. a 7. ročníka mohli svoje vedomosti o Austrálii a Afrike vyjadriť pastelkami. Vytvorili veľké množstvo krásnych a zaujímavých obrázkov. Najzaujímavejšie  kresby sú vystavené  v škole (A - blok, posledný panel), s ďalšími v podobe fotografií sa môžete potešiť či inšpirovať na stránke školy.

            Fotogaléria: Geografia pastelkami 6. ročník

                             Geografia pastelkami 7. ročník

            Text a foto: Mgr. Ingrid Beňačková

        • Antišikana
          • Antišikana

          • Tretí novembrový týždeň sa nesie v duchu antišikany, tak sme sa aj my rozhodli, že sa zamyslíme, či je naše konanie správne a férové voči ostatným.

            V utorok sme spravili prostredníctvom školského rozhlasu reláciu o šikane pre všetkých. Miška, Filip a Zuzka, z triedy 8.B, vyzvali všetkých žiakov našej školy, aby trošku pouvažovali, čo to vlastne šikana je, aké sú jej príznaky, a nech sa v prvom rade neboja podeliť so svojimi starosťami s nami, učiteľmi. Veď sme tu pre nich!

            Okrem toho na hodine angličtiny Filip odprezentoval svoju prezentáciu na danú tému, poukázal na hrozivé následky šikany, ako aj na to, že nie je hanba sa s tým niekomu zdôveriť. Ako motiváciu použil mená známych osobností (Demi Lovato), ktoré si prešli peklom a teraz podávajú svoje skúseností ďalej a podporujú hlavne deti, aby sa nebáli.

            V deviatom ročníku sa samotní deviataci podelili s nami so svojimi skúsenosťami so šikanou a o ich názoroch na túto dosť háklivú tému. Ich konkrétne zážitky a názory si môžete prečítať tu:

            Hlavne na prvom stupni, keď sa pani učiteľka niečo opýtala a ja som vedela odpoveď, nebála som sa prihlásiť a odpovedať jej a keďže sa to stávalo dosť často a mala som samé jednotky, decká ma začali volať bifľoška. Nemali ma radi, lebo som vedela viac ako oni a dosť mi to dávali pocítiť. Zazerali po mne, ohovárali ma, nebavili sa so mnou. Nevidela som nič zlé na tom, že sa nebojím ukázať, čo viem, a stále je to tak. Neučím sa dlho do noci, od rána do večera, ako by si mohli ľudia myslieť. Pravdepodobne sa učím kratšie než väčšina žiakov. Nemôžem za to, že mám gény na učenie a ide mi to. Hocikto iný, ak ťa šikanujú za to, že si šikovnejší než ostatní alebo robíš niečo nezvyčajné, čo ťa baví, nevzdaj sa toho. Pretože to je tá vec, čo ťa robí iným a odlišuje ťa od šedého priemeru. Neskonči s vecou, čo ťa baví, len preto, že si ostatní nemyslia, že je „cool“. Neobklopuj sa i ľuďmi. Nestoja za tvoj čas a kamarátstvo. Ak má byť tvoj kamarát, musí ťa mať rád, takého/takú aký/á si so všetkými tvojimi záľubami, chybami a radosťami. Rob to, čo tebe robí radosť a nenechaj sa ovplyvniť inými. Aj mňa dnes už triede akceptovali, sme kamaráti, aj keď možno občas zafrflú že zase všetko vie, sme v pohode.“

             

            Môj názor na šikanu je, že je to veľmi zlá vec. Mala by sa trestať, pretože je nefér, keď silnejší robia zle menším a slabším, ktorí sa častokrát nevedia alebo nemôžu brániť. Je veľmi smutné akí zlí dokážu byť ľudia na ostatných.

            Nemyslím si, že je zlé keď sa niekto s kamarátmi podpichuje, to je to v rámci srandy. Ja však teraz narážam na iný druh šikany, myslím tým bitky, nadávanie, robenie zle slabším. Myslím, že šikany bude stále viac a viac, pretože väčšina detí sa príliš uzatvára do seba a nepovie o tom svojím blízkym. Rád by som s tým niečo spravil, ale to sa asi nedá. Škoda.“

             

             

            Myslím si, že je veľa ľudí hlavne detí šikanovaných bezvýznamne. Deti, ktoré sú šikanované na škole mávajú potom problémy v živote napr. nevedia vyjadriť svoj názor, alebo sa ho boja vysloviť, zajakávajú sa a podobne. Mali by sa s tým niekomu zveriť, pretože sa môže predísť nie len slovným útokom, ale aj fyzickým. Je pravda, že niekedy sa to môže týmto len zhoršiť, ale na druhú stranu sa to môže všetko vyriešiť. Úprimne nechápem ľudí čo takto ubližujú ostatným. Nerobia tým zle iba obeti, ale aj sebe.“


             

             

            Šikana. Aký pocit vo vás vyvolá toto slovo?

            Zľaknete sa?

            Vyhnete sa mu?

            Usmejete sa?

            Zhnusíte sa?

            Šikana je v tejto dobe veľmi populárna. Dnes sa stretnete s rôznymi druhmi šikany. Šikana v škole, cez internet,...

            Niektorí si myslia, že sú 'cool', keď ubližujú druhým, niektorí na to majú iný, rozumnejší názor.

            Tí čo šikanujú cez internet sa niekedy možno cítia horšie ako tí, ktorých šikanujú. Majú veľa 'rečí' ale v skutočnosti by tomu človeku možno nič nevedeli povedať. Ani by sa na neho nedokázali pozrieť. Urážajú ich cez facebook, twitter alebo iné sociálne siete a pritom si neuvedomujú čo všetko tým môžu spôsobiť. Kľudne toho človeka môžu dohnať na psychiatriu. Môže sa začať rezať, piť, predávkovať sa liekmi alebo sa inak sebapoškodzovať. A to je ďalší problém dnešnej generácie, ku ktorému môže dôjsť aj takýmto spôsobom. Niektorým môžu dohnať aj k sebevražde. Je to vážna téma a veľa ľudí, najmä detí tejto generácie si to neuvedomuje. Nevedia ako vážne môžu tomu človeku ublížiť.

            Deti, ktoré šikanujú svojich spolužiakov, mladších žiakov školy alebo sa pridávajú, k tým, ktorí šikanujú, ubližujú druhým a niektorí si možno ani neuvedomujú, čo všetko sa môže stať. Čo všetko môžu tým ľuďom urobiť. Ako fyzicky tak aj psychicky.

            Keď fyzicky ubližujú iným ľuďom len pre zábavu alebo preto aby sa dostali do 'vysnívanej skupinky' nemôže to byť zdravé. Aké môžete ubližovať ľuďom len tak pre zábavu alebo uznanie. Neuvedomujú si, že toho človeka môžu dohnať až do nemocnice?

            Ľudská rasa je najhoršia rasa aká existuje. Najnebezpečnejšia rasa pre ľudí sú oni sami. Ak si ľudia konečne neuvedomia čo robia, tento svet nebude môcť existovať. Ľudia dokážu robiť také zverstvá, nad ktorými iný len krútia hlavou. Niektorí znechutene, niektorí uznanlivo.

             

             

            Šikana. To je slovo, ktoré je v poslednej dobe veľmi "obľúbené". Obľúbené v tom zmysle, že ho každý používa. Väčšina ľudí/ detí machruje, ako by pomohli niekomu, kto by bol šikanovaný. Aké hrdinstvá by spravili, keby videli, že niekto niekoho šikanuje. No v skutočnosti by väčšina nevedela čo má robiť. Jednak zo strachu, že by sa im niečo stalo, a jednak z toho dôvodu, že z toho šoku nevedia, čo majú spraviť. Sú proste zbabelí. A ja nie som iná, teda ja neviem ako by som reagovala, to nemôže nikto s presnosťou povedať. Veľa ľudí vraví, že šikana je zlá a že vedia aký strach zažívajú šikanovaní ľudia. No nevedia to pokiaľ si to osobne nezažili v koži obete. Nevedia si predstaviť ten strach ísť do školy a ten pocit, keď musíte skrývať svoje modriny a svoju bolesť pred rodičmi, lebo viete že by to bolo ešte horšie. Vedia, že tým, žeby to povedali rodičom a tí by šli do školy a riešili by to, by sa to všetko len a len zhoršilo. Neviem prečo, ale viem si predstaviť aspoň približne ako sa cítia. Možno je to tým, že keď som bola menšia, tak sa mi v našej triede stále niekto posmieval a ja som bola len malinký milimeter od dna. Možno je to tým, že sa viem vcítiť do niekoho, viem si predstaviť ako sa asi cíti. Vtedy ma z môjho "dna" vytiahli moje kamarátky, ktoré si to možno ani neuvedomujú. Ani nevedia ako mi ich kamarátstvo pomohlo. Ale aj tak im ďakujem. A tak si myslím, že jediné riešenie na tento problém šikany je priateľstvo. Ak máte podozrenie, že váš kamarát je obeťou šikany alebo niekto v o vašej triede, okolí, tak ho neodsúďte hneď aj vy. Snažte sa ho spoznať. Niekedy to nejde, ale aj tak sa o to aspoň pokúste! Je lepšie sa aspoň snažiť a pomôcť, ako sa báť a nechať to tak. Snažte sa mu pomôcť sa z toho dostať. Nevyužívajte city druhých k zosmiešneniu, nezosmiešňujte niekoho preto lebo je iný ako vy. Nikto nie je dokonalý ani vy. Moja rada? Nešikanujte. Proste nerobte zo seba tyrana, nebite niekoho preto, že je iný, neposmievajte sa mu za to. Nie je to správne! Nie je to "cool" robiť si z niekoho srandu a ponižovať ho. A preto sa najskôr zamyslite: "Čo by som robil v jeho koži? Ako by som sa cítil?" Myslím si, že nikomu by nebolo príjemné, keby ho zosmiešňovali alebo teda šikanovali. A ak áno, tak to je už potom o niečom inom. V tom prípade by ste sa mali porozprávať s nejakým odborníkom.

             

             

            Text: Mgr. Alexandra Mekýšová a žiaci deviateho ročníka

        • Matematika s Adamom a Anetkou
          • Matematika s Adamom a Anetkou

          • Zabudnite na to, ako prebieha normálna hodina! Dnešná hodina bola výnimočná tým, že učili žiaci ostatných spolužiakov. Skvelá príležitosť pre toho, kto chce byť učiteľ. Zábavnou formou cvičení a s pomocou interaktívnej tabule sme sa  žiaci 8. A triedy  pripravili na písomku z matematiky. Bolo to super.

              Text: Adam Toman   Foto: Anetka Matušková

            FOTOGALÉRIA

        • Týždeň vzdelávania s pani uč. Mekýšovou
          • Týždeň vzdelávania s pani uč. Mekýšovou

          • Tento týždeň patrí medzi tie obľúbenejšie. Prečo? Hlavne preto, lebo si žiaci môžu vyskúšať profesiu učiteľa. Takže ani tento rok o hodinu naopak nebola núdza.

            Hneď prvý deň v týždni sa pani učiteľkami angličtiny v 9. A stali žiačky Berenika BelánováKamila Machajdíková. Už minulý rok si vyskúšali aké je to byť v pozícii učiteliek a tento rok išli do toho tiež. Hodinu si pripravovali už niekoľko týždňov dopredu, takže všetko bolo ako má byť. Žiaci si na hodine precvičili všetko svoje „skills“ (zručnosti). Baby začali hodinu preskúšaním slovíčok, a treba poznamenať, že ako pani učiteľky neboli zhovievavé a niektorých aj prekvapili, keďže skúšali slovíčka aj z minulého roka. Ďalej pokračovali „listeningom“ a „writingom“. Tieto zručnosti si žiaci preskúšali pomocou známej pesničky od Bruna Marsa – Just the way you are. Ich úlohou bolo počúvať a dopĺňať vynechané slová. Čítanie s porozumením „reading with comprehension“ si žiaci preskúšali na texte o gladiátoroch. A to nie je všetko! Pani učiteľky zopakovali a vysvetlili „relative pronouns“ – vzťažné zámená, „past tenses“ minulé časy a pripravili svojim žiakom pracovné listy, kde si všetky tieto svoje poznatky mohli precvičiť.

            Hodina naopak prebehla aj v stredu na hodine anglického jazyka5.B. Nové pani učiteľky boli Romanka KajabováViki Horňanová. Dievčatá sa tiež pripravili, svojim žiakom nachystali dostatok pracovných listov s rôznymi úlohami, aby si precvičili svoje zručnosti. Pani učiteľky stihli dať aj písomku zo slovíčok.

            V piatok sme mali odučených viac hodín „naopak“. Začali sme geografiou, kde boli pani učiteľky Timka Tkáčková a Terezka Vicenová. Tieto pani učiteľky boli veľmi milé a dobré, zo skúšania dostali všetci jednotky, každý žiak chcel ísť odpovedať. Okrem toho so žiakmi prebrali novú látku.

            Informatika bola odučená pani učiteľkami Kikou KmeťovouBarborkou Terkovičovou. Pani učiteľky začali hodinu opakovaním všetkého čo sme doteraz prebrali, prichystali si pracovné listy, ktoré si potom aj opravili. Ďalej sa pustili do praktických cvičení. Žiaci dostali za úlohu pracovať vo Worde, tí šikovnejší si neskôr precvičili strojopis a nakoniec si zahrali hry. Ale bol v tom háčik! Dievčatá museli hrať hry, preferované chlapcami, čiže preteky áut, naháňanie sa s policajtmi.... a zas chlapci obliekali bábiky.

            Ďalšia angličtina v 5.B bola odučená pod vedením pani učiteľky Zuzky KytkovejKarin Alakšovej. Tieto pani učiteľky sa našli  hlavne v skúšaní žiakov, ale nám to žiaden problém nerobilo, aspoň sme si preopakovali na test, ktorý nás čaká budúci týždeň.

            Okrem hodín „naopak“ sme vyskúšali svoje vedomosti aj iným štýlom. V utorok na hodine geografie v 5.B sme si zahrali kvíz s názvom Ukáž čo vieš alebo poznáme sa? Za pomoci Jeopardov si žiaci vyskúšali svoje vedomosti z angličtiny a geografie, okrem toho sa presvedčili či sa navzájom poznajú a či poznajú aj svoju školu, do ktorej chodia. Už dlhšie predtým som im prízvukovala nech sa pozerajú okolo seba, čítajú a počúvajú svojich spolužiakov, pretože projekty, ktoré som im dala vypracovať neboli len tak. A teraz pochopili prečo. Hodina bola zábavná, ale aj plná emócií, tím, ktorý vyhral získal sladkú odmenu (kýblik cukríkov).

            Čo si žiaci mysleli o tejto hodine si môžete prečítať:

            Ľubko: „Táto hodina bola super. Najviac sa mi páčila kategória: Naša škola.“

            Damián: „Táto hodina sa mi veľmi páčila. Hlavne keď sme vyhrali. Boli tam otázky, ktoré som nevedel, ale sa mi to veľmi páčilo.“

            Romanka: „Táto hodina sa mi veľmi páčila. Opakovali sme si zábavnou formou učenia.“

            Jakub: „Táto hra sa mi veľmi páčila. Naučil som sa nové veci.“

            Kika: „ Táto hodina bola úžasná, super!“

            Timka: „Bolo to super. Mne nevadí, že sme prehrali, išlo o tu zábavu.“

            Matej: „Táto hodina sa mi veľmi páčila, síce sme prehrali, ale nevadí. Takéto hodiny by mohli byť častejšie.“

             

            Aj žiaci ôsmeho a deviateho ročníka zažili hodinu anglického jazyka odučenú inou formou. Tiež si vyskúšali pracovať v tíme, na hodinách bolo vidieť emócie, či už z prehry alebo z výhry. Ich kategórie boli o niečo ťažšie ako mali žiaci v piatom ročníku. Vyberali si z tém: anglická gramatika, anglická a slovenská literatúra, naša škola/trieda a rôzne. Ak si aj vy chcete vyskúšať svoje vedomosti, otvorte si powerpointovú prezentáciu a vyskúšajte.

             

            Majo (9.A) – „Týždeň vzdelávania sa u nás začal 3. hodinou anglického jazyka, keď nám baby z našej triedy prichystali malý test. Po teste nám vysvetlili zámená, ktoré sme si zapísali do zošita. Na záver hodiny nám rozdali papiere, na ktorých bol vytlačený text pesničky s vynechanými slovami, ktoré sme mali doplniť. Bolo to zábavné. A my dievčatám ĎAKUJEME za super strávenú hodinu angliny. A takisto ďakujeme našej najlepšej pani učiteľke, ktorá si pre nás pripravila súťaž. Boli sme rozdelení na dva tímy. Každý člen výherného tímu dostal jednotku, ale preto lebo my máme super pani učiteľku dala za snahu jednotku aj tímu, ktorý prehral. Tento týždeň vzdelávania hodnotím na 100%. ĎAKUJEME všetkým, ktorí nám spríjemnili hodiny anglického jazyka.“

            Peťo (9.A) – Môžem povedať, že sme mali v piatok veľmi príjemnú hodinu s p.uč. Mekýšovou. Trieda sa rozdelila na dve družstvá, ktoré proti sebe súťažili v hre, ktorá bola založená na skúšaní našich vedomostí z anglickej gramatiky, slovenskej a anglickej literatúry, našej školy a ostatných vedomostí z anglického jazyka. Bolo to trošku odľahčenie od typických hodín, ale zároveň sme si naše vedomosti preverili a niečo nové sa aj naučili. Myslím, že môžem hovoriť sa celú našu triedu, že to bola skvelá hodina. A keďže bolo povedané, že víťazná skupina bude odmenená jednotkou, no jednotky dostala celá trieda by nikto nemal povedať ani slovo.“

             

            Ako vnímajú pozíciu učiteľa pani učiteľky?

            Kamila (9.A) – „Tak ja vás obdivujem, že máte taký kľud na hodine...vôbec nie je ľahké byť vami, ale je to úžasný zážitok byť nachvíľku učiteľom a zato Vám ďakujeme...“

            Terezka (5.B) – „ V pozícii učiteľa som sa cítila dobre. Hlavne, keď všetko išlo ako malo.“

            Viki. (5.B) – „Ja som učila angličtinu a biológiu a bolo to ťažké!!!“

             

            Celkový dojem z týždňa vzdelávania

            Matej (5.B) - „Celý týždeň by som hodnotil 10 bodov z 10. Na biológii som odpovedal a dostal som jednotku. Veľmi sa mi páčilo, čo sme robili na interaktívnej tabuli „ukáž čo vieš“. Celý týždeň bol PECKA!:)“

            Matej (9.A) - „Hodina mojich spolužiačok sa mi páčila. Som rád, že sa aj takéto veci robia na našej škole. Dúfam, že v takýchto akciách bude pokračovať.“

             

            text a foto: Mgr. Alexandra Mekýšová

             

            jeopardy_9.A.ppt

            ukaž_čo_vieš_alebo_poznáme_sa.ppt

             

            FOTOGALÉRIA

        • Naše mesto
          • Naše mesto

          • Na hodinách občianskej náuky sa žiaci 6. ročníka učia o meste, v ktorom žijú, o jeho pamiatkach a významných osobnostiach. A to bol jeden z dôvodov návštevy Mestského múzea v Partizánskom. V múzeu žiaci získali informácie o založení mesta a vzniku závodu na výrobu obuvi. O topánkach nielen počúvali, ale mali aj možnosť obdivovať topánky vyrobené už firmou Baťa. Vďaka výkladu a exponátom mali možnosť nahliadnuť aj do života svojich rodičov a starých rodičov. Zaujali ich aj fotografie a informácie o významných osobnostiach, ktoré sú spojené s naším mestom – Peter Dvorský, Július Torma, Peter Glocko, Radovan Kaufman, Rudolf Jašík.

            Novozískané vedomosti žiakov preverila pani učiteľka Beňačková krátkym kvízom. Najlepšie a najrýchlejšie sa s otázkami popasovali žiačky VI. A triedy – Zuzana Mozolova (1.), Martina Rybárová (2.) a Karolína Caňová (3.). Blahoželáme!

             

            FOTOGALÉRIA

             

            Text a foto: Mgr. Ingrid Beňačková

        • Týždeň vzdelávania II. A, II. C
          • Týždeň vzdelávania II. A, II. C

          • Naši druháci už v minulom školskom roku, keď boli iba prváčikovia, niekoľko- krát ukázali, ako im záleží na životnom prostredí.Zbierali odpadky v lese, vysádzali stromčeky, separovali odpad, robili herbár, spoznávali miestu faunu a flóru. Enviromentálna výchova je zakomponovaná do viacerých vyučovacích predmetov, a že sa dá robiť výtvarná výchova aj inak, si vyskúšali v Týždni vzdelávania aj deti z II.A a II.C. Najskôr zbierali rôznorodý prírodný materiál, ktorý im jeseň poskytla. A keďže sa rozhodli  vytvoriť logo našej školy, museli ukázať, že dokážu spolupracovať. Počasie nám prialo a tak s výsledkom boli veľmi spokojný. Posúďte sami - FOTOGALÉRIA

            text a foto: Mgr. I. Radóová

        • Hodina angličtiny naopak
          • Hodina angličtiny naopak

          • V rámci týždňa vzdelávania si žiaci našej školy majú možnosť vyskúšať, aké je to na jednej či dvoch vyučovacích hodinách zvládnuť spolužiakov v role učiteľa. Každý takýto vyučujúci, prípadne dvojica učiteľov, sa na hodinu museli poriadne pripraviť. Spôsob, akým mali vyučovať ostatných bol v ich vlastnej réžii. Úlohy však museli zodpovedať aktuálnemu učivu.

            Vo výberovej skupine ôsmeho ročníka vyučovali dve mladé dámy: Ria Junasová a Natália Komžíková. Pani učiteľky si pripravili aktivitky na upevnenie si učiva - druhej podmienkovej vety.

            V triede 7.B sa rolí učiteľov zhostili Marek Bezák, Dávid Kopál a Juraj Halo. Chalani prevetrali spolužiakov zo znalostí budúceho času.

            V skupine šiestakov tento týždeň hviezdili Martinka Rybárová, Lucia Neuschwandtnerová, Sara Kyselicová, Natália Sliacka a Nina Škodová. Dievčatá pomohli spolužiakom zopakovať si slovnú zásobu o povinnostiach v domácnosti, zvieratách, ako i prítomný priebehový čas.

            V piatackej výberovej skupine sa v priebehu týždňa vystriedali ako učitelia skoro všetci jej členovia. Prehľad aktivít bol naozaj pestrý: osemsmerovky, obesenci, krížovky, pohybové a skupinové hry, rozdávali sa cukríky, či nálepky pre súťažiacich. Piataci prejavili pri príprave hodín veľkú fantáziu i umelecké nadanie a mne už zostáva sa len tešiť na ďalšie pokračovanie o rok.

            Ako jednotlivé hodiny prebiehali, dozviete sa v galérii!

            Text a foto: Mgr. Jana Kováčová

             

        • "Rodičovské čítanie"
          • "Rodičovské čítanie"

          • V uplynulom týždni vzdelávania sa na našej škole uskutočnilo veľa zaujímavých akcií. V triede 2.C mali žiaci pripravené rôzne aktivity na každý deň. Novinkou- a veľmi zaujímavou- bolo "Rodičovské čítanie". Všetci si uvedomujeme, aké dôležité je čítanie pre rozvoj dieťaťa, a cieľom  takéhoto  čítania bolo prebudiť u nich záujem o čítanie, stimulácia k tvorivosti, k rozvoju prezentačných zručností a  podnecovanie k vlastnej tvorbe. Rodičia si v tento deň priniesli svoju obľúbenú knižku z detstva a prečítali z nej po jednej rozprávke. Za tento krásny skutok dostali pred publikom od svojich detí diplom- ako poďakovanie za ich záujem a ochotu spolupracovať s triedou a školou, za odvahu, a nájdenie si času v tejto uponáhlanej dobe pre svoje deti.

            Po prečítaní rozprávok deti pracovali vo dvojiciach- ich úlohou bolo vybrať si jednu z vypočutých rozprávok a vypracovanie projektu- zhotoviť obal knihy podľa svojich predstáv, napísanie obsahu o prečítanom a nakreslenie ilustrácie. Na záver tejto aktivity sa prezentovali svojou prácou. Bolo potešujúce vidieť deti cez prestávky, ako si sami otvorili knižky svojich rodičov, (aj od tých, ktorí nemohli prísť) a čítali si z nich. Pevne verím, že ich záujem o čítanie a knihy neopadne a budeme v podobných aktivitách pokračovať.
             
            "Knihy boli moji živí priatelia. Bolo ich málo, ale vyčítala som z nich aj to, čo autori do nich nevložili."      
            (Mária Rázusová- Martáková)
             
            text a foto: Mgr. I. Matušková
             
        • Deviataci na exkurzii vo Veluxe
          • Deviataci na exkurzii vo Veluxe

          • Náš región ponúka málo možností nájsť si stabilné zamestnanie. V tomto období si žiaci deviateho ročníka ZŠ starostlivo hľadajú vhodnú strednú školu a vyberajú si svoje budúce povolanie. Počas týždňa vzdelávania sme z našej Základnej školy Rudolfa Jašíka v Partizánskom navštívili s deviatakmi firmu Velux, sídliacu v neďalekých Malých Bieliciach.

            Mnohí ani netušili, čo sa za bránami veľkého závodu vyrába. Absolvovať zaujímavú exkurziu nám umožnili pani Denisa Peticová a Gabriela Cagaňová. ktoré sú zamestnané vo firme. Vďaka ich ochote a trpezlivosti nám sprostredkovali nevšedný autentický zážitok. Žiakov uvítal osobne pán generálny riaditeľ. Po jeho úvodných slovách sme mali poučnú prezentáciu o firme Velux a jej aktivitách. Dozvedeli sme sa, že základný kameň položili 13. 3. 2008 a prevádzkové haly boli otvorené o rok neskôr 1. 4. 2009. Teraz už vieme, že názov VELUX znamená VE – vetranie, LUX – svetlo. Spoločnosť má sídlo v Dánsku a v dcérskej pobočke v Partizánskom pracuje v súčasnosti 350 zamestnancov. Toto číslo bude v blízkom období ešte zvýšené o 100 zamestnancov, pretože sa práve začína rozširovať o novú výrobu ďalších komponentov. Pre deviatakov tak vzniká nová pracovná príležitosť do budúcnosti uplatniť sa priamo v našom regióne.

            Po podrobnom poučení o bezpečnosti sme mohli pokračovať v exkurzii a vidieť na vlastné oči chod prevádzky. Vo výrobných halách aj všade v areály vládla absolútna čistota a poriadok. Moderné linky produkujú nielen bežné či atypické strešné okná, ale aj tzv. výlezy a svetlozvody. Zaujala nás aj pôsobivá personálna starostlivosť o zamestnancov: ako jedna z mála inštitúcií na Slovensku má Velux okrem základnej výbavy lekárničky aj vlastný defibrilátor a samostatnú miestnosť pre poskytnutie prvej pomoci pre zamestnancov. Záleží im na ich bezpečnosti a ochrane zdravia. Veď vo voľnom čase vytvárajú vhodné podmienky pre šport, zábavu a relaxovanie pracovníkov spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

            Na záver exkurzie sme súťažili v malom vedomostnom kvíze o firme a spomedzi 20 zúčastnených vylosovali pre 3 žiakov rôzne prezentačné darčeky. Cieľom tejto poučnej exkurzie bolo priblížiť a predstaviť deviatakom nielen svet práce, techniku, ale pomôcť nájsť si svoje ďalšie smerovanie do profesijnej budúcnosti. Naša nevšedná návšteva firmy splnila svoj účel. Za neopakovateľnú možnosť vidieť výrobný proces na vlastné oči formou zážitkového vyučovania patrí Veluxu a ich zamestnancom veľké poďakovanie.

             

            Text: p.u. Soňa Talárová

            Foto: p. Denisa Peticová, Soňa Talárová  

             

            FOTOGALÉRIA

        • Mesiac úcty k starším
          • Mesiac úcty k starším

          • Mesiac október je Mesiacom úcty k starším. Preto jedným s najmilších stretnutí počas roka je stretnutie s našimi bývalými kolegami, ktorí už zaslúžene  oddychujú na dôchodku.Objatia na privítanie a úsmevy. V takomto príjemnom duchu sa nieslo celé popoludnie, plné spomienok. Cez bránu našej školy tieto pani učiteľky, pani vychovávateľky, páni učitelia i ostatní pracovníci,  predsa prechádzali dlhé desaťročia, a škola sa im stala druhým  domovom, kde nechali kus svojho  srdca. Pod ich rukami prešli stovky detí, a tým nechali v živote nezmazateľnú stopu. Po milom úvodnom slove pani riaditeľky PaedDr.Dagmar Pučekovej sa o program sa postarali dievčatá zo 6.A triedy. Zagratulovalo sa oslávencom. Potom sa už večerom niesol smiech a rozhovory o škole, deťoch, preberalo sa, čo má kto nové,no a samozrejme boli bývalí kolegovia zvedaví, čo je v škole nové. 

            Pekný večer sa skončil, a my dúfame , že sa stretne počas roka.....a ak nie, tak aspoň opäť o rok. Dovtedy želáme veľa šťastia, zdravia a plno krásnych dní.
             
            text a foto: Mgr. I. Radóová
             
        • Od Zeme až po Jupiter!
          • Od Zeme až po Jupiter!

          • Od Zeme až po Jupiter! To všetko sme sa dňa 12. 11. dozvedeli z prednášky v planetáriu, v ktorom sme si vďaka pani učiteľke Baluchovej užili neuveriteľnú prezentáciu. Načerpali sme nové informácie o našej slnečnej sústave, o našej planéte Zem či Slnku, alebo najväčšej planéte našej sústavy Jupitere. Pri príjemnej, ale aj vtipnej prezentácii sme krásne videli hviezdy, planéty ich mesiace, či celé súhvezdia!

            Dostali sme praktické rady do života, niečo málo informácii o astronómii, ale aj o zložení jednotlivých planét našej sústavy! Ďakujeme hvezdárni v Partizánskom, ale aj pani učiteľke Baluchovej za skvelú hodinu fyziky!

            FOTOGALÉRIA

            text: Text: Denis Javořík (9. B)

            foto: Mgr. M. Števíková 

        • Halloween Party
          • Halloween Party

          • Konečne prišiel „DEŇ D“, na ktorí niektorí nedočkavo čakali niekoľko týždňov, 29. október. Posledný deň pred jesennými prázdninami, okrem toho, že sme sa tešili, že na druhý deň nemusíme vstávať do školy, ešte viac sme boli vo vytržení hlavne preto, že je tu konečne HALLOWEEN.

            Brána školskej telocvične sa otvorila a mohli ste vstúpiť na strašidelné územie rôznych stanovišti, všade navôkol samé hady, pavúci, strigy, krvavé príšery a opustený cintorín. Bolo z čoho vyberať, každý si prišiel na svoje. Kto chcel tak si otestoval svoje jazykové znalosti v angličtine (v halloweenskom kvíze, v krížovkách a v osemsmerovkách), pre tých, ktorí majú radi iný druh zábavy vyskúšali svoje zručnosti v zhadzovaní plechovíc, v prekážkovom behu okolo tekvíc, v jedení jabĺk so zatvorenými očami alebo v skladaní kostlivca. Každá jedna splnená úloha bola odmenená sladkou odmenou. Po vyhodnotení našich najlepších strašidiel, ktorých bolo veeeeeeľmi veľa, sa začala diskotéka. Niektoré strašidlá sa predviedli ako šikovní tanečníci a od svojich kolegov pochytili kroky zumby a spolu sa roztancovali a vybláznili.

            Všetkým našim pomocníkom chcem veľmi pekne poďakovať, že sa nebáli svojich úloh a všetko zvládli na jednotku, taktiež pani učiteľke Števíkovej, že sa k nám pridala a nafotila túto akciu.

            Tešíme sa opäť o rok!!!

            Ako všetko a všetci vyzerali si môžete prezrieť v našej fotogalérií a názory našich strašidielok na školský Halloween si môžete prečítať tu:

             

            Filip, 8.B

            Ja si myslím, že tento HALLOWEEN bol úplne na jedničku. Páčilo sa mi všetko,fakt, bol som aj celkom prekvapený, že pani učiteľky pripravili taký super HALLOWEEN.

            Výzdoba, program všetko bolo super. Veľmi ma prekvapilo že som sa dostal do tej 10 najlepších masiek. Halloween je asi najlepšia školská akcia aká môže byť. Videl som aj veľa zaujímavých masiek, kostýmov, tiež som ochutnal veľa dobrôt,ktoré som pred tým nepil ani nejedol. Čiže nič iné mi nezostáva iba sa poďakovať skvelým pani učiteľkám za taký suprový HALLOWEEN ktorý pripravili. :))) Už sa teším na budúci rok.“

             

            Nina, 6.A

            Halloweenska party bola paráda. Najviac sa mi páčil cintorín. Mohlo by to bývať každý mesiac.“

             

            Maťka, 6.A

            Halloween bol super, páčilo sa mi všetko, ale najviac sa mi páčila príjemná atmosféra a masky.“

             

            Terazka, 5.A

            Bol super, vďaka súťažiacim, super pani učiteľkám a s ich nápadmi sme to zvládli na 1*. Bol veľmi strašidelný, super, fantastický.“

             

            Viki, 5.B

            Na Halloweene bolo veľmi dobre. Páčili sa mi masky, súťaže, mafinky boli výborné. Všetko sa mi páčilo!“

             

            text: Mgr. A. Mekýšová

            foto: Mgr. M. Števíková

             

            FOTOALBUM

        • Imatrikulácie prvákov
          • Imatrikulácie prvákov

          • Milí prváci, súťaže ste zvládli hravo, sľub ste povedali bezchybne. Preto teraz budeme volať vás, prídete sem k nám a stanete sa prvákmi našej školy!

            To bola veta, keď pre rodičov zastal čas. Úsmevy prvákov a ich rozžiarené oči hovorili za všetko. Bolo to totiž ich popoludnie a my - deviataci sme sa snažili o to, aby sa u nás v škole cítili ako doma. Cez súťaže a tanec až po pasovanie a koniec sme videli hrdé úsmevy rodičov, ktoré žiarili od ucha k uchu, keď ich prváčik predviedol, čo sa v ňom skrýva. A veru je to tak, pretože prváci predviedli čosi neuveriteľné. Snažili sa, aby ukázali, čo vedia najlepšie a s podporou spolužiakov a mohutným potleskom rodičov, spokojne ukončili súťaž.

            Som deviatak a za tých deväť rokov som sa na škole cítil ako doma. A tak dúfam, že aj oni si užijú tých deväť rokov v spoločnom kolektíve tak, aby sa aj oni cítili, že sú na správnom mieste.

             

            Text: Denis Javořík (9. B)

             

            FOTOGALÉRIA

        • Plavecký výcvik
          • Plavecký výcvik

          • Prvý novembrový týždeň bol tento školský rok pre našich druhákov a tretiakov mimoriadne mokrým. Nie však preto, že by pršalo. Skôr z toho dôvodu, že absolvovali plavecký výcvik v plavárni v Bánovciach nad Bebravou. Deti sa nezľakli ani hlbokej vody, ani neznámych tvári v podobe plavčíkov. Bez problémov zvládli skoré ranné príchody do školy i cestu autobusom, prísne pokyny plavčíkov, ba aj dve hodiny intenzívneho výcviku v bazéne. Pani učiteľky boli na ne právom hrdé za ich vzorné správanie, na ktoré poukazovali aj plavčíci.  No predovšetkým za ich samostatnosť, zodpovednosť a spoluprácu. Posledný deň boli preteky, kde sa všetky deti navzájom povzbudzovali a priali jeden druhému úspech. Poriadne unavení, ale aj plní zážitkov si poslednýkrát sadli na sedadlá autobusu, ktorý ich priviezol späť do školy. Treba sa totiž už tešiť na ďalší pekný týždeň. Veď už od pondelka 10. novembra začína "Týždeň vzdelávania" plný prekvapení, besied, dní otvorených dverí pre rodičov a množstvom rôznych akcií, či už v škole, alebo v Školskom klube detí. Jeden krásny týždeň za nami a druhý, určite ešte inšpiratívnejší pred nami.

            FOTOGALÉRIA

            text: Mgr. I. Radóová

            foto: Mgr. I. Matušková

        • Výsledky zberu papiera
          • Výsledky zberu papiera

          • Zber papiera 29. 9. - 2. 10. 2014

            vyzbierané 33 984 kg

            priemer na žiaka: 1. - 4. ročník: 62,1 kg

                                      5. - 9. ročník: 61,3 kg

             

             

             

            Umiestnenie 1. - 9. ročník

            1. miesto 5. A             155,63 kg priemer na žiaka

            2. miesto 9. B             155,31 kg

            3. miesto 4. A             152,16 kg

             

            Najlepší zberači 1. - 4. ročník

            1. Sitár Ondrej (4. A) 1369 kg

            2. Tomik Karol (4. C) 881 kg

            3. Paliatka Daniel (3. B) 401 kg

                Caňová Simona (1. C) 401 kg

            4. Iljaš Lukáš (2. C) 304 kg

            5. Pavlovčík Adrián (4. A) 290 kg

            6. Spišiaková Nina (1. A) 280 kg

            7. Šinková Dominika (1. A) 276 kg

            8. Harant Matúš (3. A) 256 kg

            9. Kopál Michal (2. B) 232 kg

            10. Petríková Aneta (2. B) 188,5 kg

            11. Grznárová Barbora (3. A) 184,5 kg

             

            Najlepší zberači 5. - 9. ročník

            1. Bubla Dávid (5. A) 441 kg

            2. Kováč Ondrej (7. B) 411 kg

            3. Caňová Karolína (6. A) 405,5 kg

            4. Kapri Erik (5. A) 320 kg

            5. Lupková Dominika (8. B) 233 kg

            6. Jurkovič Samuel (7. A) 208,5 kg

            7. Husková Ivona (7. A) 200,5 kg

            8. Hlaváč Timotej (5. A) 200 kg

             

            FOTOALBUM

            foto: Mgr, M. Števíková

        • II. C sa učila v halloweenskom duchu
          • II. C sa učila v halloweenskom duchu

          • V stredu, pred jesennými prázdninami, sa po chodbách školy premávali rôzne strašidelné postavičky. Prečo? To žiaci II. C mali špeciálne halloweenske vyučovanie. Celý deň sa učili prezlečení v maskách a keby len to, aj jednotlivé hodiny sa niesli v tomto duchu. V rámci slovenského jazyka sa druháci zabavili na interaktívnej tabuli - odkrývali tekvičky, za ktorými sa skrývali spoluhlásky a samohlásky. Aj na matematike sa počítali „strašidelné“ príklady na interaktívnej tabuli. Deti si počas vyučovania vyrobili duchov a jedného podarovali aj pani riaditeľke, keď ich bola pozrieť, vyriešili halloweenske úlohy a samozrejme pochutili si na dobrotách a zákuskoch, ktoré im k tomu dňu pripravili šikovné maminy. Pani učiteľka Matušková im takýto špeciálny deň pripravila už druhý rok po sebe. Veríme, že v tejto tradícii bude pokračovať.

             

            FOTOGALÉRIA

             

            text: Mgr. M. Števíková

            foto: PaedDr. D. Pučeková

        • Logo školy - pokračovanie
          • Logo školy - pokračovanie

          • Kráčame s modernou dobou  a tak sa snažíme prispôsobiť nielen vnútorný chod vyučovania, ale aj vzhľad našej školy. Preto sme sa rozhodli vynoviť pôvodné logo, značku školy. Náš tradičný zelený štvorlístok sme so žiakmi najskôr skúšali pretvárať elektronicky na hodine informatiky, na počítačovom krúžku a formou žiackej súťaže o najlepší nápad na nový návrh loga školy. Potom sme na výtvarnej výchove vytvárali štúdie štvorlístkov a do kresby sa snažili vniesť nové dizajnérske tvary. Žiaci si nenútene precvičovali pravopis písania veľkých písmen v názve a adrese, zamýšľali sa nad historickým poslaním  symbolu, erbu, znaku a značky, premýšľali nad symbolikou štvorlístka – nositeľa šťastia a hľadali jeho biologický pôvod z rastlinnej ríše. Nenápadná úloha zmenila ich pohľad na školu a začali sa viac zaujímať o históriu školy a lokality, kde stojí. Odrazu sa na hodinách výtvarnej výchovy vynárali otázky z rôznych oblastí (história, dizajn, IKT možnosti grafického spracovania kresby, pravidlá slovenského jazyka, atrterapia a pod.). Napokon sme vytvorili virtuálnu fotogalériu žiackych prác na webovej stránke školy a výtvarnú prehliadku prác na výstavných paneloch v priestoroch chodby školy. Najzaujímavejšie logo bude použité ako nový nápad pre realizáciu potlače drobných reklamných predmetov na propagáciu a zviditeľnenie školy v našom regióne.

            FOTOALBUM

            Text: Ing. Soňa Talárová

            Foto: Mgr. M. Števíková

        • Halloweenska atmosféra v V. B
          • Halloweenska atmosféra v V. B

          • Pozrite si, akú Halloweensku atmosféru si vytvorila V. B aj vďaka pani učiteľke A. Mekýšovej. ŽIaci sa už skoro dva týždne učia v takto krásne vyzdobenej triede. Posúďte sami - fotoalbum.

            foto, text: Mgr. Števíková 

    • Kontakty

      • Základná škola Rudolfa Jašíka Partizánske
      • č. t.
        038/749 28 02
        1. stupeň - Mgr. Stanislava Kunová: 0905 368 014
        2. stupeň - Mgr. Ingrid Beňačková: 0911 015 254
        Vedúca jedálne: Ing. Alexandra Vukojevič: 0387492803
      • Obuvnícka 432/23
        958 01 Partizánske
        Slovakia
      • 36125601
      • 2021604816
      • Mesto Partizánske
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje