26. september sa považuje od roku 2001 za Európsky deň jazykov (ďalej len EDJ). Viete, koľko úradných jazykov je v Európe? Spomedzi 6 000 až 7 000 rečí sveta sa používa v Európe 24 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov. Ako vraví eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Andrulla Vasiliová – jazyková rozmanitosť je dnes vstupenkou do sveta príležitostí. Učiteľke ZŠ Rudolfa Jašíka Partizánske Márii Tomekovej sa podarilo v septembri zapojiť do projektu s pohľadnicami. Žiaci našej školy napísali a poslali 40 ks pohľadníc do viac ako 20 štátov Európy. Približne rovnaký počet pohľadníc sa nám z najrôznejších častí Európy vrátil späť. Táto šarmantná učiteľka anglického jazyka M. Tomeková tiež iniciovala Európsky deň jazykov v našej škole.
Podľa slov M. Tomekovej je cieľom EDJ podporiť štúdium cudzích jazykov vo všetkých vekových kategóriách a osláviť jazykovú rôznorodosť. Žiačky a žiaci od 5. po 9. ročník si od začiatku školského roka počas hodín cudzích jazykov pripravovali v skupinách projekty, ktoré v piatok 27. septembra 2013 prezentovali. Svojim spolužiačkam, spolužiakom, riaditeľke i učiteľom predstavili spolu 11 krajín Európskej únie: Anglicko, Švajčiarsko, Nemecko, Českú republiku, Slovensko, Rusko, Francúzsko, Bulharsko, Španielsko, Taliansko a Holandsko.
Základné informácie o štátoch zverejnili žiaci najmä na výkresoch, ale pripravili i jedinečné internetové prezentácie prostredníctvom tabletov. Najlákavejšie (pre žiakov a rovnako i učiteľov J) boli lahôdky jednotlivých krajín: Sangria (samozrejme, v chutnom ovocnom nealkoholickom vyhotovení J), tacos s rôznymi omáčkami, čierny čaj s mliekom, typické výborné koláčiky, morské plody, švajčiarske syrové a čokoládové fondue, pizza, korbáčiky, kozie syry, údenáče a ešte veľa všakovakých iných dobrôt... Že sa vám zbiehajú slinky? Nečudo. Tento opis naozaj zďaleka nevystihuje to množstvo chutí a vôní šíriacich sa z triedy, kde prebiehal EDJ.
Okrem pôžitkov lahodiacich žalúdkom si prišiel na svoje aj zrak – lahodiaci duši: pestrofarebne ušité či nakreslené vlajky štátov na odevoch, nechtoch, líčkach vo farbách tej ktorej krajiny, typické hudobné nástroje, spev piesní, príznačné ozdoby do vlasov, kroje, pohľadnice, suveníry, najrôznejšie charakteristické symboly a predmety, vyššie spomínané jedlá... Odrazu ste sa počas pár sekúnd ocitli aj stovky kilometrov od hraníc nášho územia. J
A ako vyzeral tento deň očami žiačok Dominiky Schönovej (8. B) a Terézie Miškeovej (7. C)?
„V piatok 27. septembra sa konala v našej škole výstava 11 európskych štátov spojená s Európskym dňom jazykov. Ja a štyri moje spolužiačky sme mali tému Rusko. Na veľký plagát sme nalepili množstvo obrázkov zachytávajúcich rôzne ruské „NAJ“. Od bývalého pána riaditeľa sme mali požičané ruské maličkosti, ako napr. žostovské podnosy, matriošky, ťabutejku, dokonca aj originálny ruský samovar. Ako povinné „oblečenie“ sme si vytvorili čelenky, aké mávajú ruské barišne, tiež vďaka pomoci pána exriaditeľa. Pripravili sme si aj jedlo: zemiakové kotlety – krokety. Boli sme nadšené, že okoloidúcim (ale aj nám) chutili. Môžem len skonštatovať, že tento deň vyšiel. Bolo celkom veselo a tiež sme sa nemuseli učiť. A prečo práve Rusko? Ani sama neviem... Prišlo to tak rýchlo a spontánne. No aspoň sme sa dozvedeli, že hoci je život normálnych ľudí bývajúcich ďalej od Moskvy ťažký, má Rusko krásnu kultúru, históriu a mnoho iného, o čom by sa oplatilo počuť a čo by sa oplatilo vidieť.“ J (D. Sch.)
„Blížil sa koniec tretej hodiny. Začal náš stres. Zrazu sme si neboli isté, či máme na naše Švajčiarsko všetko potrebné. Počas štvrtej hodiny nastal však pravý chaos. J Všetko pripraviť, na nič nezabudnúť a prezliecť sa. Cez piatu a šiestu hodinu si kamarátky a kamaráti chodili obzerať naše stánky s rôznymi krajinami. Každá skupinka predstavovala svoju „vlastnú“ krajinu. Keď sme sa na projekt pripravovali, veľmi nás to bavilo, lebo sme mohli použiť všetko z našej mysle, informácie z internetu a mohli sme dať do toho projektu svoje viac či menej zaujímavé nápady. J Tento deň bol podľa mňa úžasný. Pri prechádzaní celou miestnosťou sme si uvedomili, že je tu veľmi veľa krajín. A najlepšie z toho bolo, že sme mohli ochutnať všetko, čo tam bolo, najtypickejšie jedlo z každej krajiny a tiež sa dozvedieť niečo nové. Asi každý z nás sa cítil, ako keby žil v krajine, ktorú reprezentoval. Dalo nám to veľa práce, ale stálo to za to. Dúfam, že táto akcia bude aj na budúci rok. Veľmi sa teším.“ (T. M.)
Učíme sa všetkými zmyslami – chuťovými pohárikmi nevynímajúc. Verte, že počas príprav EDJ sme sa naučili veľmi veľa nového o jednotlivých krajinách a spoznali sme ich inak ako na hodine klasickej geografie. Sme veľmi radi, že žiakov Európsky deň jazykov nadchol. Mnohým žiakom pomohli so suvenírmi rodičia, učitelia, známi... Po pozitívnych ohlasoch je isté, že EDJ k nám do ZŠ Rudolfa Jašíka zavíta o rok opäť.
Eva Ďurinová
Fotky z akcie si môžete pozrieť vo fotogalérii.